H AEK κέρδισε την Ομόνοια στην Λευκωσία

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια απέναντι στην Ομόνοια με 80-50, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 7ηςαγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League στην CBF Arena. Η Ομόνοια ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και στην πρώτη περίοδο ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα μπροστά στο σκορ. Στην συνέχεια η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και προηγήθηκε, καταφέρνοντας με την πάροδο του χρόνου να αυξήσει την διαφορά στο σκορ και να φύγει στο τέλος με την νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κάιλ Βινάλες με 20 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Πολύ θετικά ξεκίνησε το παιχνίδι η Ομόνοια όπου μέχρι το 3:30 ήταν μπροστά στο σκορ με 11-6. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό η ΑΕΚ μείωσε σε 13-11, για να ακολουθήσει τρίποντο από τον Γκρίφιν (16-11). Έπειτα ο Σκίφιτς με δίποντο μείωσε στους τρεις (16-13), με την Ομόνοια μέχρι το 8’ να φέρνει το σκορ στο 21-15. Πριν την ολοκλήρωση της περιόδου οι Σκίφιτς και Βινάλες σημείωσαν από δύο πόντους και μείωσαν σε 21-19.

Με τρίποντο του Παντελή ξεκίνησε την Β’ περίοδο η ΑΕΚ, που πήρε προβάδισμα με 22-21. Στο 12’ το σκορ ήταν στο 25-24 υπέρ της Κύπρου, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν στο επόμενο ενάμιση λεπτό τέσσερις πόντους με τους Σκίφιτς-Βερεμένκο και να φέρνουν το σκορ στο 28-25. Στο 15’ ο Γκάρνετ με λέι απ μείωσε στον πόντο για την Ομόνοια (28-27), ενώ στο 17:30 η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 35-30. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι Λαρνακείς ήταν μπροστά με 41-32.

Με πέντε πόντους ξεκίνησε την τρίτη περίοδο η ΑΕΚ (τέσσερις ο Βερεμένκο, ένα ο Στιούαρντ), με το σκορ να πηγαίνει στο 46-32. Μέχρι το 25’ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 54-37, ενώ με το τέλος της περιόδου η ομάδα της Λάρνακας ήταν μπροστά με 66-45.

Πιο καλά ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ που μέχρι το 36’ σημείωσε δεκατέσσερις πόντους, ενώ είχε δεχθεί δύο, με το σκορ να πηγαίνει στο 80-47. Πριν την ολοκλήρωση του αγώνα ο Χαννούν με τρίποντο μείωσε σε 80-50.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 32-41, 45-66, 50-80

Ομόνοια (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Νεοφύτου 2, Γκάρετ 11, Γκάρνετ 8 (2), Γκρίφιν 7 (1), Ρόμπινσον 14, Σταυρινίδης, Χαννούν 3 (1), Κυριακίδης, Γεωργακούδης 3 (1), Τρετιακόβ 2.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης)

Μπιγκς 2, Βινάλες 20 (4), Στιούαρντ 10 (1), Βερεμένκο 16, Άντερσον 2, Γεωργίου 3 (1), Κούνας 3 (1), Σιζόπουλος 9 (3), Κουμής, Παντελή 5 (1), Μαντοβάνη, Σκίφιτς 10.

ΒΙΝΤΕΟ: Τι έβαλε! Το ασύλληπτο εκτός ισορροπίας τρίποντο και φάουλ του Ντε Κολό πίσω από κέντρο
Οδοστρωτήρας αλλά μόνος ο Αντετοκούνμπο, ηττήθηκε στην Νέα Ορλεάνη
Κι όταν όλοι είπαν έχασε ο Ολυμπιακός, ο Γουίλιαμς-Γκος έκλεισε το μάτι στον Μπαρτζώκα...
Ολυμπιακοί Αγώνες: Ευρωπαϊκές χώρες θα στείλουν στρατό στη Γαλλία για έξτρα μέτρα ασφαλείας