Η Ομόνοια έκαμψε την αντίσταση της ΑΕΛ στο φινάλε

Την τρίτη της φετινή νίκη πανηγυρίζει η Ομόνοια η οποία επικράτησε στην CBF Arena της ΕΚΑ ΑΕΛ με 67-64, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα, παλεύοντας μέχρι το τέλος για τη νίκη. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Νικ Γκρίφιν με 26 πόντους (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ).

Το παιχνίδι ήταν κυρίως ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, με την ΑΕΛ να προηγείται με 9-7 στο 3’. Στο επόμενο τρίλεπτο οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 18-10, με την Ομόνοια να σημειώνει τέσσερις πόντους έως το 7:30 και να μειώνει σε 18-14. Το τέλος της περιόδου βρήκε την ΑΕΛ να προηγείται με 23-17.

Η Ομόνοια ξεκίνησε με καλό ρυθμό την δεύτερη περίοδο και έως το 13’ μείωσε σε 26-24. Στα επόμενα δυόμιση λεπτά η ΑΕΛ ήταν καλύτερη και έφερε το σκορ στο 32-26, ενώ μέχρι το 17:40 ο Τάγκσλεϊ με δύο ελεύθερες βολές έφερε την διαφορά στους οκτώ (34-26). Μέχρι το 19:30 οι γηπεδούχοι μείωσαν στους δύο (36-34) με τον Παλάλα πριν την λήξη της περιόδου με λέι απ να διαμορφώνει το 38-34, σκορ ημιχρόνου.

Πιο καλά ξεκίνησε και στην Γ’ περίοδο η Ομόνοια που μέχρι το 23:15 ισοφάρισε σε 40-40. Έπειτα η ΑΕΛ σημείωσε τέσσερις πόντους με τους Ράιτ-Κένταν, (44-40), για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με τέσσερις πόντους του Γκρίφιν και δύο του Τρετιακόβ, παίρνοντας προβάδισμα με 46-44 στο 26’. Με το τέλος της περιόδου η Ομόνοια ήταν μπροστά με 49-48.

Με λέι απ του Παρκς μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ, παίρνοντας προβάδισμα με 50-49. Στην συνέχεια η Ομόνοια πέτυχε έξι πόντους (τέσσερις ο Γκάρετ, δύο ο Γκρίφιν), φέρνοντας το σκορ στο 55-50. Μέχρι το 36:30 η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε τέσσερις πόντους με τους Ράιτ-Παρκς, μειώνοντας σε 55-50, με την Ομόνοια στο 37’ να σημειώνει δύο ελεύθερες βολές με τον Γκρίφιν και να φέρνει το σκορ στο 57-54. Στο 39’ η Ομόνοια ήταν μπροστά με 63-57, ενώ ακολούθησαν πέντε πόντοι για την ΑΕΛ μέχρι το 39:20 (τρεις ο Κένταν, δύο ο Τζάξον) με το σκορ να πηγαίνει στο 63-62. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η Ομόνοια πήρε τη νίκη με 67-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 34-38, 49-48, 67-64

Ομόνοια (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Σταυρινίδης, Γκάρετ 8, Γκάρνετ 13 (1), Γκρίφιν 26 (2), Κρόφορντ 12 (2), Νεοφύτου 2, Τρετιακόβ 2, Ρόμπινσον 4.

ΕΚΑ ΑΕΛ (Μίκαελ Κοχ)

Πιττάκας 2, Ράιτ 12, Τάγκσλεϊ 9 (1), Παρκς 13 (1), Κένταν 16, Παλάλας 4, Τζάξον 8 (2).

Καταγγελία σε βάρος Αμερικανού μπασκετμπολίστα στην Ελλάδα για ενδοοικογενειακή βία
Ακυρώθηκε ο Κινέζος που άφησαν οι Αφρικανοί να κερδίσει στον ημιμαραθώνιο του Πεκίνου
Οι Πέλικανς πέταξαν εκτός playoffs Κινγκς και Βεζένκοβ, νίκη με 105-98 και τώρα... Θάντερ
«Αυτό είναι το καλύτερό μου αποτέλεσμα εδώ και πολύ καιρό»
Οι Χιτ διέλυσαν τους Μπουλς και προκρίθηκαν στα playoffs, όπου τους περιμένουν οι Σέλτικς