Δύσκολα ο Κεραυνός την ΑΕΛ

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στην τρίτη χρονικά αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου πέρασε νικηφόρα από την Λεμεσό επικρατώντας αρκετά δύσκολα της ΕΚΑ ΑΕΛ με 74-71. Η ομάδα του Στροβόλου κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 12 πόντους διαφορά στο παιχνίδι (στην Β’ περίοδο), όμως η ΑΕΛ παρέμενε συνεχώς κοντά στο σκορ, μέχρι και τα τελευταία στάδια του αγώνα, όπου οι δύο ομάδες πάλεψαν για την νίκη με τον Κεραυνό να είναι πιο συγκεντρωμένος και να φεύγει νικητής από τη Λεμεσό. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Γουέσλεϊ Τσάνελς με 23 πόντους (5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Πιο καλά ξεκίνησε ο Κεραυνός στο παιχνίδι που μέχρι το 3:30 ήταν μπροστά με 9-4. Στα επόμενα δυόμιση λεπτά η ΑΕΛ κατάφερε να μειώσει στον πόντο την διαφορά (11-10). Έπειτα είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους στο 9:15 να παίρνουν προβάδισμα με 15-14. Πριν το φινάλε της περιόδου ο Γουίλις με δίποντο έκανε το 16-15 για τον Κεραυνό.

Με δίποντο του Παρκς μπήκε στην Β’ περίοδο η ΑΕΛ, με τον Κεραυνό να απαντάει στο 11’ με τρίποντο του Τσάνελς, παίρνοντας προβάδισμα με 19-17. Στο 14’ ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 21-20, με την ΑΕΛ να σημειώνει στην συνέχεια τρίποντο με τον Χάμιλτον και να προηγείται με 23-21. Έπειτα ακολούθησε ένα σερί έντεκα πόντων για τον Κεραυνό (τέσσερις ο Χάγκινς, τρεις ο Αμπουκάρ, από δύο Κινγκ, Τσάνελς, Ρίντ) φέρνοντας το σκορ στο 34-23. Με το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 35-26.

Με τρίποντο του Τσάνελς ξεκίνησε την τρίτη περίοδο ο Κεραυνός (38-26) για να απαντήσει η ΑΕΛ με έντεκα πόντους (επτά ο Πιττάκας, τέσσερις ο Παρκς) μειώνοντας σε 38-37. Η ΑΕΛ πήρε μάλιστα προβάδισμα στο 23:30 όταν το σκορ πήγε στο 41-40, με τον Κεραυνό να αντιδράει και μέχρι το 25’ να σημειώνει έξι πότους (από δύο Ριντ, Χάγκινς, Αμπουκάρ) κάνοντας το 46-41. Οι «γαλαζοκίτρινοι» απάντησαν με έξι νέους πόντους (από τρεις Ράιτ-Παρκς) ενώ στο 27:30 το σκορ ήταν στο ισόπαλο 49-49. Ένα λεπτό πιο μετά ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 56-51, για να μειώσει ο Ράιτ με λέι απ πριν το τέλος της περιόδου σε 56-53.

Με δύο πόντους του Κινγκ και ένα του Γουίλις ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός (59-53), με την ΑΕΛ να καταφέρνει μέχρι το 34’ να μειώσει σε 62-59. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι με δύο πόντους του Κορωνίδη και δύο του Γουίλις έφεραν το σκορ στο 66-59. Στην συνέχεια ο Παλάλας με τρίποντο και ο Παρκς με λέι απ μείωσαν σε 66-64 για τους γηπεδούχους. Στο 38’ το σκορ ήταν στο 70-66 για τον Κεραυνό, με την ΑΕΛ έως το 39’ να μειώνει με λέι απ του Παρκς σε 70-68. Δεκαεπτά δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα ο Χάγκινς ήταν εύστοχος σε μία ελεύθερη βολή (71-68) ενώ μέχρι το 39:53 η ΑΕΛ μείωσε σε 72-71. Πριν την ολοκλήρωση του αγώνα ο Χάγκινς με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 74-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 26-35, 53-56, 71-74

ΕΚΑ ΑΕΛ (Μίκαελ Κοχ): Πιττάκας 10 (1), Ράιτ 7 (1), Παρκς 17, Κένταν 8, Χάμιλτον 16 (1), Γεωργίου 1, Παλάλας 9 (3), Τζάξον 3 (1).

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Αμπουκάρ 8, Κινγκ 10, Χάγκινς 14 (1), Τσάνελς 23 (5), Ρίντ 9 (1), Θεοχαρίδης, Κορωνίδης 2, Ελευθερίου, Γουίλις 8.