Δεν τα κατάφερε στην Ιταλία η ΑΕΚ

Δεν τα κατάφερε η Πετρολίνα ΑΕΚ στην 1η αγωνιστική για την Β’ φάση του FIBA Europe Cup, αφού γνώρισε την ήττα από την ιταλική Βαρέζε εκτός έδρας με 109-74. Η προσοχή της κυπριακής ομάδας στρέφεται πλέον στην επόμενη αγωνιστική του FIBA Europe Cup, όπου η ΑΕΚ θα φιλοξενήσει στο «Κίτιον» την Ντόναρ Γκρόνιγκεν από την Ολλανδία, την ερχόμενη Τετάρτη 19/12 στις 19:00.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στην Ιταλία με το σκορ στο 4:30 να είναι στο 10-10. Μέχρι το 7’ οι γηπεδούχοι πέτυχαν οκτώ πόντους, ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 24-16. Με την ολοκλήρωση της περιόδου η Βαρέζε ήταν μπροστά με 28-20.

Με δίποντο του Σκίφιτς ξεκίνησε την Β’ περίοδο η ΑΕΚ (28-22) ενώ μέχρι το 14’ το σκορ ήταν στο 38-30. Στο 15:30 η Βαρέζε ήταν μπροστά με 42-34, για να ακολουθήσουν πέντε πόντοι για τους «κιτρινοπράσινους» (τέσσερις ο Σκίφιτς, δύο ο Άντερσον) μειώνοντας σε 42-39. Στο 19’ το σκορ ήταν στο 45-43 υπέρ της Βαρέζε, η οποία σημείωσε ακόμα εννέα πόντους μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (54-43).

Μέχρι το 23:30 το σκορ ήταν στο 63-51, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 70-54, ενώ στο 28’ η διαφορά έφθασε τους είκοσι πόντους (76-56). Με το τέλος της περιόδου η Βαρέζε ήταν μπροστά με 84-61.

Στο 32’ το σκορ ήταν στο 90-63 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ τρία λεπτά αργότερα στο 98-68. Με το φινάλε του αγώνα η Βαρέζε πήρε την νίκη με 109-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-20, 54-43, 84-61, 109-74

Varese (Attilio Caja): Gatto, Natali 7 (1), Scrubb 17 (2), Tambone 7, Verri, Archie 14 (2), Avramovic 17 (1), Bertone 21 (3), Cain 11, Iannuzzi 13, Moore 2.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Μπιγκς 9 (1), Γεωργίου, Πέτροβιτς 13 (3), Σιζόπουλος 6 (1), Βινάλες 21 (3), Άντερσον 9 (1), Κουμής, Κούνας 3 (1), Παντελή 2, Σκίφιτς 11, Στιούαρντ.

BINTEO: Οι έξαλλοι πανηγυρισμοί του Πρίντεζη για την πρόκριση του Ολυμπιακού