«Διέσυρε» την Ομόνοια και πήρε το «αιώνιο» ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Λευκωσίας, όπου επικράτησε μέσα στο Λευκόθεο της Ομόνοιας με 85-65, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΑΠΟΕΛ είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την εξέλιξη του αγώνα, με την Ομόνοια ωστόσο να διατηρεί μικρές τις διαφορές στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Τζέικ Ο’Μπράιαν που σημείωσε 23 πόντους (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στο Λευκόθεο, με το σκορ να είναι στο 6-6 μέχρι το 3:30 και ένα λεπτό αργότερα στο 8-8. Μέχρι το 6’ οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (10-10) ενώ στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πέτυχαν επτά σερί πόντους (πέντε ο Ο’Μπράιαν, από δύο οι Τζάξον-Γκραντ) φέρνοντας το σκορ στο 19-10. Στην συνέχεια ο Ρόμπινσον μείωσε σε 19-12, ενώ πριν το τέλος της περιόδου ο Πέτερσον έφερε το σκορ στο 21-12.

Με τέσσερις πόντους από τους Ο’Μπράιαν και Τζάξον μπήκε στην Β’ περίοδο ο ΑΠΟΕΛ (25-12), με την Ομόνοια να μειώνει στους δέκα την διαφορά στο 13:15, όταν το σκορ πήγε στο 27-17. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν βελτιωμένοι στην συνέχεια και έως το 17’ έφεραν το σκορ στο 37-23. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 42-30.

Κυρίως ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια της τρίτης περιόδου, όπου μέχρι το 22’ το σκορ ήταν στο 48-37. Έπειτα ο Γκραντ με λέι απ έφερε το σκορ στο 50-37, για να απαντήσει η Ομόνοια έως το 24’ με πέντε πόντους (τρεις ο Γκάρετ, δύο ο Ρόμπινσον) μειώνοντας σε 50-42. Στο 28’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 58-50, ενώ στην συνέχεια ο Τζάξον με κάρφωμα και ο Γρκάντ με τρίποντο έφεραν το σκορ στο 63-50. Πριν το φινάλε της περιόδου η Ομόνοια με τρίποντο του Γκάρετ και δύο πόντους από τον Ρόμπινσον, μείωσε σε 63-55.

Από δύο πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες μέχρι το 32’ (Τζάξον για ΑΠΟΕΛ, Γκρίφιν για Ομόνοια), με το σκορ να πηγαίνει στο 65-57. Στην συνέχεια ο Ο’Μπράιαν με τρεις πόντους και ο Τζάξον με δύο πόντους, έφεραν το σκορ στο 72-57 μέχρι το 34’. Δύο λεπτά το σκορ ήταν στο 77-62, ενώ στο 38’ ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 82-65 ενώ με το τέλος του αγώνα το σκορ οδηγήθηκε στο 85-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-12, 42-30, 63-55, 85-65