Στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα στον Απόλλωνα

Ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής στο πρώτο χρονικά παιχνίδι για την 12η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε με 85-81 της Πετρολίνα ΑΕΚ μέσα στην Λεμεσό. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως οι «γαλάζιοι» διατήρησαν μικρές τις διαφορές στο σκορ και κατάφεραν στο τέλος να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνος από το γήπεδο. Αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη για την ομάδα της Λεμεσού στην ΟΠΑΠ Basket League. Πρώτοι σκόρερ για τον Απόλλωνα ήταν οι Τρέιβον Χάρπερ (21 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Ντόβιντας Ρέντικας (21 πόντοι, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Με καλύτερο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ που μέχρι το 2:30 ήταν μπροστά με 10-2, ενώ μέχρι το 5’ οι Νέυλορ και Χάρπερ πέτυχαν από δύο πόντους και μείωσαν σε 10-6. Έπειτα ακολούθησαν οκτώ πόντοι για την ΑΕΚ (πέντε ο Βινάλες, τρεις ο Παντελή) με το σκορ να οδηγείται στο 18-6. Στο 8:10 το σκορ ήταν στο 22-10, ενώ με την λήξη της περιόδου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 24-14.

Πιο καλά ξεκίνησε στην Β’ περίοδο η ΑΕΚ που μέχρι το 12’ μείωσε σε 27-21, ενώ λίγο αργότερα ο Βερεμένκο έφερε την διαφορά ξανά στους οκτώ (29-21). Μέχρι το 14’ ο Νέυλορ σημείωσε επτά πόντους και μείωσε σε 29-28, ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 33-33. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με το σκορ να πηγαίνει στο 37-37 μέχρι το 17’ και στο 42-42 στο τέλος του ημιχρόνου.

Με επτά πόντους ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι (πέντε ο Βινάλες, δύο ο Βερεμένκο) με το σκορ να οδηγείται στο 49-42 μέχρι το 23’. Στο επόμενο λεπτό ο Απόλλων μείωσε την διαφορά στους τέσσερις (52-48), ενώ στο 25:30 το σκορ ήταν στο 54-51. Έπειτα η ΑΕΚ με επτά πόντους του Βινάλες και τρεις του Στιούαρντ έφερε το σκορ στο 64-51, μέχρι το 27:30. Πριν την ολοκλήρωση της περιόδου ο Απόλλων με εννέα σερί πόντους (τέσσερις ο Χάρπερ, τρίποντο ο Παντούρης, δύο ο Ρέντικας) μείωσε σε 64-60.

Ο Απόλλων μπήκε πιο καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου μέχρι το 32’ σημείωσε οκτώ πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, παίρνοντας προβάδισμα με 68-66. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Στο 32:30 το σκορ ήταν στο 70-70, ενώ στο 37’ στο 75-75. Ενάμιση λεπτό πριν την ολοκλήρωση του αγώνα η ΑΕΚ με τρίποντο του Στιούαρντ προηγήθηκε με 79-78. Ο Απόλλων δεν τα έβαλε κάτω και με δίποντο του Παντούρη προηγήθηκε με 80-79, ενώ ακολούθησαν άλλοι δύο πόντοι από τον Χάρπερ και μία ελεύθερη βολή από τον Ρέντικας, με τους «γαλάζιους» να παίρνουν προβάδισμα με 83-79, στο 39:48.Στην συνέχεια ο Σκίφιτς με λέι απ μείωσε σε 83-81, ενώ πριν το φινάλε του αγώνα ο Ογκουνγεμί με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 85-81.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-24, 42-42, 60-64, 85-81

Απόλλων (Φώτης Τακιανός): Παντούρης 12 (2), Χάρπερ 21, Ρέντικας 21 (2), Νέυλορ 18 (1), Ογκουνγέμι 13, Τομπάζος, Π. Ηλιάδης, Στυλιανού.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Κούνας 3 (1), Σκίφιτς 22 (2), Βινάλες 29 (4), Στιούαρντ 6 (2), Βερεμένκο 8, Μπιγκς, Σιζόπουλος 1, Παντελή 9, Πέτροβις 3 (1), Μαντοβάνης.

Ολυμπιακοί Αγώνες: Ευρωπαϊκές χώρες θα στείλουν στρατό στη Γαλλία για έξτρα μέτρα ασφαλείας