Εντός έδρας νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ απέναντι στην Ομόνοια

Η Πετρολίνα ΑΕΚ έκαμψε την αντίσταση της Ομόνοιας και πήρε την νίκη με 83-77, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο «Κίτιον» για την 13η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλη την εξέλιξη του αγώνα, το οποίο έφθασε μέχρι τους 17 πόντους. Ωστόσο η Ομόνοια διατηρούσε συνεχώς μικρές τις διαφορές στο σκορ, καταφέρνοντας ενάμιση λεπτό πριν την ολοκλήρωση του αγώνα να μειώσει την διαφορά στους πέντε και να παλέψει για την νίκη. Η ΑΕΚ ήταν όμως πιο ψύχραιμη και διατήρησε το προβάδισμα της, φεύγοντας με την νίκη από το «Κίτιον». Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Κάιλ Βινάλες με 21 πόντους (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Πιο καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ όπου μέχρι το 4’ ήταν μπροστά στο σκορ με 18-6. Έπειτα η Ομόνοια μείωσε με τρεις πόντους του Γκάρετ και δύο του Νεοφύτου σε 18-11, ενώ στο 7’ το σκορ ήταν στο 20-14. Πριν το τέλος της περιόδου η ΑΕΚ με τέσσερις πόντους του Μπιγκς και τρεις του Σκίφιτς έφερε το σκορ στο 27-14.

Με τέσσερις πόντους του Γκάρνετ μπήκε στην Β’ περίοδο η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου (27-18). Μέχρι το 5:30 οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν μπροστά με 35-23, ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 40-29. Με το φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 45-34.

Η Ομόνοια μπήκε στην τρίτη περίοδο με τρεις πόντους (δύο ο Γκρίφιν, ένα ο Ρόμπινσον) μειώνοντας σε 45-37. Έπειτα η ΑΕΚ απάντησε τέσσερις πόντους από τον Βερεμένκο και από δύο πόντους των Βινάλες-Σκίφιτς, με το σκορ να πάει στο 53-37. Στο 28’ η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη ήταν μπροστά με 56-44, ενώ με την ολοκλήρωση της περιόδου το σκορ ήταν στο 51-46.

Από πέντε πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες μέχρι το 31:30 (τρίποντο ο Γκρίφιν, δύο ο Ρόμπινσον για Ομόνοια, τρίποντο ο Βερεμένκο, δύο ο Ντουρέν για ΑΕΚ) με το σκορ να πάει στο 66-51. Στο επόμενο λεπτό οι «πράσινοι» σημείωσαν τέσσερις πόντους (τρεις ο Ρόμπινσον, ένα ο Γκάρνετ) μειώνοντας σε 66-55, ενώ μέχρι το 35’ το σκορ πήγε στο 74-57. Δυόμιση λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 79-65, ενώ στην συνέχεια η Ομόνοια σημείωσε τρία διαδοχικά τρίποντα με τον Γκάρετ, μειώνοντας σε 79-74. Μέχρι το 39:30 η ΑΕΚ πέτυχε τέσσερις πόντους (δύο ο Βερεμένκο με κάρφωμα, δύο ο Βινάλες με ελεύθερες βολές) ενώ πριν το τέλος του αγώνα ο Γκρίφιν με τρίποντο μείωσε στο τελικό 83-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-14, 45-34, 61-46, 83-77