Σόκαρε τον ΑΠΟΕΛ στο Λευκόθεο η Ένωση

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη το βράδυ της Δευτέρας (28/1) όπου νίκησε μέσα στο Λευκόθεο τον ΑΠΟΕΛ με 65-57, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Σε όλη την εξέλιξη του αγώνα το σκορ είχε παραμείνει σε πολύ χαμηλά επίπεδα διαφοράς, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Με την λήξη του αγώνα οι «βυσσινί» επικράτησαν με 65-57 και σημείωσαν την πέμπτη τους φετινή νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Άντονις Φίλερ με 18 πόντους (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Στο 2’ το σκορ ήταν στο 4-4, ενώ στην συνέχεια ο Μπάλογκαν με τρίποντο και ο Φίλερ με λέι απ έδωσαν προβάδισμα στην ΕΝΠ με 9-4. Μέχρι το 5’ ο Τζάξον με δύο ελεύθερες βολές μείωσε σε 9-6, για να απαντήσει ένα λεπτό πιο μετά ο Μάρκου με λέι απ (11-6). Ακολούθως ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε επτά πόντους (τρίποντο ο Γιανναράς, από δύο Λοϊζίδης-Τζάξον) παίρνοντας προβάδισμα με 13-11. Με το τέλος της περιόδου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 15-13.

Με τέσσερις πόντους του Ρέινς ξεκίνησε το β’ δεκάλεπτο η ΕΝΠ που προηγήθηκε με 17-15. Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ ήταν βελτιωμένος και μέχρι το 14’ είχε προηγηθεί με 23-19, ενώ δύο λεπτά μετά το σκορ πήγε στο 25-21. Μέχρι το 18:30 οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Μπάλογκαν για ΕΝΠ, Χιλ για ΑΠΟΕΛ) με το σκορ να πηγαίνει στο 27-23. Μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 30-27.

Έως το 23:30 η ΕΝΠ σημείωσε τρεις πόντους (δύο ο Ρέι, ένα ο Φίλερ) ισοφαρίζοντας σε 30-30. Έπειτα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και είδαμε τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 32-32, 34-34 και σε 37-37 στο 27’. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι με τέσσερις πόντους από τους Φίλερ-Ρέι πήραν προβάδισμα με 41-37, για να μειώσει με κάρφωμα ο Τζάξον πριν το τέλος της περιόδου σε 41-39.

Με τέσσερις πόντους μπήκε στην Δ’ περίοδο το συγκρότημα του Αντώνη Κωνσταντινίδη (από δύο Χιλ-Τζάξον) με το σκορ να πάει στο 43-41 υπέρ του. Έπειτα η ΕΝΠ απάντησε με τρίποντο του Έβανς και λέι απ του Φίλερ, με το σκορ να οδηγείται στο 46-43. Μέχρι τα μισά της περιόδου το παιχνίδι ήταν στο ισόπαλο 49-49, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι δύο ομάδες είχαν πετύχει από τέσσερις πόντους και το σκορ ήταν στο 53-53. Ακολούθως ο Φίλερ με τρεις πόντους έδωσε προβάδισμα στην ΕΝΠ με 56-53, ενώ στο 38’ ο Γιανναράς με τρίποντο ισοφάρισε σε 56-56, για να δώσει προβάδισμα με 57-56 λίγο πιο μετά ο Τζάξον με μία ελεύθερη βολή. Ακολούθησαν επτά πόντοι για τους «βυσσινί» (έξι ο Φίλερ, ένα ο Ρέι) που μέχρι το 39:30 έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου με 63-57. Μέχρι το τέλος του αγώνα η ΕΝΠ σημείωσε δύο ακόμα πόντους με τον Μπάλογκαν (65-57).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 30-27, 39-41, 57-65

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Λοϊζίδης 5 (1), Βον 10 (2), Τζάξον 14, Γκράντ 2, Χιλ 14, Κοιλαράς 3, Γιανναράς 9 (3).

ΕΝΠ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Μάρκου 4, Ρέι 10, Φίλερ 18 (1), Ρέινς 8, Μπάλογκαν 9 (1), Σολωμού, Παπαδόπουλος 2, Έβανς 14 (1), Κουμής.