Εντός έδρας νίκης για ΕΚΑ ΑΕΛ επί της Ένωσης

Η ΕΚΑ ΑΕΛ ήταν η νικήτρια στον πρώτο χρονικά αγώνα για την 19η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε στο στάδιο «Νίκος Σολομωνίδης» της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 79-63. Η ομάδα της Λεμεσού ξεκίνησε από την αρχή το παιχνίδι πιο δυνατά και έφερε την διαφορά μέχρι και τους 26 πόντους. Η ΕΝΠ δεν τα παράτησε και πάλεψε το παιχνίδι, μειώνοντας στην τέταρτη περίοδο στους δέκα την διαφορά, διεκδικώντας την νίκη, ωστόσο η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που διατήρησε το προβάδισμα της και έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνος από την αναμέτρηση. Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ντέοντρε Παρκς με 24 πόντους (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Μέχρι το 4’ το σκορ ήταν στο 8-7 υπέρ της ΑΕΛ, η οποία ήταν βελτιωμένη στην συνέχεια και έως το 8:30 σημείωσε έντεκα πόντους ενώ δέχθηκε δύο, παίρνοντας προβάδισμα με 19-9. Πριν την ολοκλήρωση της περιόδου ο Φίλερ με πέντε πόντους μείωσε σε 19-15 για την ΕΝΠ. Σαφώς βελτιωμένη παρουσιάστηκε η ομάδα του Μίκαελ Κοχ στην β’ περίοδο όπου μέχρι το 15’ είχε προηγηθεί με 34-20, ενώ στο 19’ η διαφορά είχε φτάσει τους 26 πόντους (50-24). Πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Παπαδόπουλος με τρίποντο και ο Μάρκου με δύο ελεύθερες βολές μείωσαν σε 50-29.

Έως το 23’ το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου μείωσε σε 50-33, με την ΑΕΛ να απαντάει με πέντε πόντους (τρίποντο ο Τάγκσλεϊ, δύο ο Κένταν) φέρνοντας το σκορ στο 55-33 στο 24’. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 60-43, ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν στο 64-50. Μέχρι το 33’ οι «βυσσινί» μείωσαν στους δέκα την διαφορά (68-58) και στο 36’ το σκορ ήταν στο 75-61. Με το φινάλε του αγώνα η ΑΕΛ πήρε την νίκη με 79-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 50-29, 64-50, 79-63

ΕΚΑ ΑΕΛ (Μίκαελ Κοχ): Μονιάτης 7, Τάγκσλεϊ 13 (1), Παρκς 24 (2), Τζάξον 12 (4), Κένταν 15, Πιττάκας 8, Γεωργίου, Παλάλας.

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος): Μάρκου 8 (1), Ρέι 5, Φίλερ 12 (2), Ρέινς 10, Μπάλογκαν 11 (2), Κουμής 2, Σολωμού 2, Παπαδόπουλος 13 (3), Στυλιανού, Χαραλάμπους.

Χριστοδουλίδης: Αν πετύχουν οι επαφές με επενδυτές ή χορηγούς η ΑΕΛ θα ανέβει πολλά σκαλοπάτια