Πήρε τον αέρα του ΑΠΟΕΛ και τσέκαρε εισιτήριο για τους «4» η Ομόνοια

Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της Λευκωσίας απέναντι στον ΑΠΟΕΛ, όπου στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης επικράτησε στην CBF Arena με 76-63, εξασφαλίζοντας την πρόκριση της στο Final Four του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League που θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη βδομάδα, 15-17 Μαρτίου στο «Κίτιον» στη Λάρνακα. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και είχαν το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ενώ είχαν καταφέρει  να προηγηθούν μέχρι και με 17 πόντους διαφορά. Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να μειώσει για να μπει στην διεκδίκηση του αγώνα, ωστόσο η Ομόνοια διατήρησε το προβάδισμα της και κέρδισε το εισιτήριο για το ΟΠΑΠ Final Four. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τζάρβις Γκάρεντ με 26 πόντους (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι η Ομόνοια που στο 5’ ήταν μπροστά με 9-4, ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου σημείωσε ακόμα 15 πόντους, ενώ δέχθηκε πέντε, με το σκορ να οδηγείται στο 24-9. Πιο ισορροπημένη ήταν η εικόνα του β’ δεκαλέπτου, με την ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμα της. Στο 15’ το σκορ ήταν στο 28-12, ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι «πράσινοι» ήταν μπροστά με 42-28.

Έως το 23:30 το συγκρότημα του Αντώνη Κωνσταντινίδη μείωσε σε 47-38, ενώ μέχρι το 27’ οι «πράσινοι» ήταν μπροστά με δέκα πόντους διαφορά (53-43). Ακολούθως ο Τζάξον με λέι απ και ο Βον με μία ελεύθερη βολή μείωσαν σε 53-46 για τον ΑΠΟΕΛ, για να απαντήσει ο Γουντς για την Ομόνοια με τρεις πόντους (56-46). Μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο ακόμα πόντους (58-48).

Στο 31:30 το σκορ ήταν στο 62-53, με τον Λοϊζίδη να σημειώνει λίγο αργότερα λέι απ και να μειώνει σε 62-55, ενώ έως το 33’ ο Γκάρεντ με δίποντο έφερε την Ομόνοια μπροστά με 64-55. Μέχρι τα μισά της περιόδου το σκορ πήγε στο 68-58, ενώ μέχρι το 38’ ο Γουντς με δύο διαδοχικά καρφώματα έφερε την διαφορά στους δεκατέσσερις (72-58). Μέχρι το φινάλε του αγώνα το σκορ πήγε στο 76-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-9, 42-28, 58-48, 76-63

Ομόνοια (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Γουντς 15, Γκάρνετ 18 (4), Γκάρετ 26 (1), Νεοφύτου 7, Γκρίφιν 2, Πηλακούτας, Τρετιακόβ, Χαννούν, Κρόφορντ 8 (2).

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης)

Ζντράβιτς, Βον 16 (2), Τζάξον 8, Γκραντ 2, Άσλεϊ 13 (1), Λοϊζίδης 4, Κοιλαράς, Σέπος 5 (1), Χιλ 15.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Ένωση Νέων Παραλιμνίου πέτυχε την εντός έδρας νίκη επί της ΕΘΑ με 85-82, έπειτα από μία συναρπαστική αναμέτρηση, και εξασφάλισε το εισιτήριο της για να συμμετέχει στο Final Four του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League που θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη βδομάδα (15 – 17 Μαρτίου) στο «Κίτιον» στη Λάρνακα. Η ΕΝΠ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι καταφέρνοντας στα πρώτα στάδια της γ’ περιόδου να φθάσει την διαφορά μέχρι και στους 19 πόντους. Έπειτα η ΕΘΑ ανέβασε στροφές και κατάφερε στο 39’ να ισοφαρίσει σε 78-78, με το παιχνίδι να κρίνεται στις λεπτομέρειες και την ΕΝΠ να είναι η ομάδα που τελικά πήρε την  νίκη και την πρόκριση. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μάικ Μπάλογκαν με 30 πόντους (6 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Η ΕΘΑ ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και μέχρι το 4:15 είχε προηγηθεί με 9-6. Έπειτα ακολούθησε ένα σερί οκτώ πόντων για την ΕΝΠ (πέντε ο Μπάλογκαν, δύο ο Έβανς, ένα ο Παπαδόπουλος), φέρνοντας το σκορ στο 14-9 στο 6’. Έπειτα η ΕΘΑ με τέσσερις πόντους από τους Παναγιώτου-Παπάμιχαηλ μείωσε σε 14-13, ενώ στο 9’ το σκορ ήταν στο 22-17 για τους γηπεδούχους. Με το τέλος της περιόδου η ΕΝΠ ήταν μπροστά με 25-20.

Η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου μπήκε καλά στην β’ περίοδο και έως το 14’ είχε προηγηθεί με 33-22, ενώ στο 17:30 το σκορ πήγε στο 42-37. Με το τέλος του ημιχρόνου οι «βυσσινί» προηγούνταν με 48-32. Μέχρι το 24’ η ΕΝΠ ήταν μπροστά με 56-43, ενώ τρία λεπτά πιο μετά οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν την διαφορά στους επτά (58-51). Ακολούθως η ΕΝΠ πέτυχε πέντε πόντους (από δύο Φίλερ-Ρέι, ένα ο Ρέινς, φέρνοντας το σκορ στο 63-51, ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου ο Φλέμινγκ μείωσε σε 63-54.

Έως το 34’ η ΕΘΑ μείωσε την διαφορά στους πέντε (72-67), ενώ ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τέσσερις πόντους με τον Τόμας και δύο με τον Τζαβάρα, μειώνοντας σε 72-71. Στο 37’ το σκορ ήταν στο 78-76 για την ΕΝΠ, ενώ στην συνέχεια ο Τόμας με δύο ελεύθερες βολές ισοφάρισε σε 78-78, στο 39’. Μισό λεπτό αργότερα οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Ρέι για ΕΝΠ, Φλέμινγκ για ΕΘΑ) ενώ ακολούθησε λέι απ του Φίλερ και μία ελεύθερη βολή του Μπάλογκαν, με το σκορ να πηγαίνει στο 83-80 για την ΕΝΠ, στο 39:42. Έπειτα ο Φλέμινγκ με δύο ελεύθερες βολές μείωσε σε 83-82, ενώ απάντησε ο Μπάλογκαν με επίσης δύο ελεύθερες βολές κάνοντας το 85-82. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα η ΕΘΑ επιχείρησε δύο σουτ για τρίποντο, με τους Φλέμινγκ και Παπάμιχαηλ, τα οποία ήταν άστοχα, με την ΕΝΠ να παίρνει την νίκη και την πρόκριση στο Final Four.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 48-32, 63-54, 85-82

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Κουμής, Φίλερ 9 (1), Ρέινς 12, Μπάλογκαν 30 (6), Ρέι 10 (2), Μάρκου 2, Σολωμού, Παπαδόπουλος 6 (1), Έβανς 16 (4).

ΕΘΑ (Χάντι Ελ Χατζ)

Χρίστου, Τόμας 20, Φλέμινγκ 27 (3), Ντέιβις 11 (1), Τζαβάρα 8 (1), Κωνσταντίνου, Παναγιώτου 7, Παπάμιχαηλ 9 (1), Πυρίλλης.

Από την ιστοσελίδα της ΚΟΚ

Δημητρίου: Προχωρούν οι διαδικασίες για ιδιόκτητο γήπεδο και ανακαίνιση του Ηλίας Πούλλος
Ορίστηκαν οι διαιτητές στα κρίσιμα ντέρμπι για τη μάχη του πρωταθλήματος
Κέρδισε την ΑΕΛ με κορυφαίο τον Blackmon ο ΑΠΟΕΛ
BINTEO: Με σβηστές μηχανές πήρε την πρόκριση στο τελικό η Ομόνοια και πάει να γράψει ιστορία
BINTEO: Η τεράστια χαμένη ευκαιρία του Κακουλλή που τους πέρασε όλους στο ΓΣΠ
Οι ενδεκάδες Ομόνοιας και Άρη στον επαναληπτικό Κυπέλλου στο ΓΣΠ
H επεξήγηση της ΚΟΠ για το γκολ της Πάφου κόντρα στον Απόλλων και την παρέμβαση VAR στο πέναλτι του ΑΠΟΕΛ