Πρόκριση Κεραυνού σε βάρος του Απόλλωνα

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στον Στρόβολο απέναντι στον Απόλλωνα, με 68-63, εξασφαλίζοντας την πρόκριση του στο Final Four του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League. Στα ημιτελικά ο Κεραυνός θα αντιμετωπίσει την Ένωση Νέων Παραλιμνίου. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντάρλιν Γουίλις με 21 πόντους (1 τρίποντο, 20 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο μεγαλύτερο διάστημα του. Με το τέλος της α’ περιόδου ο Απόλλων ήταν μπροστά στο σκορ με 18-16, ενώ ο Κεραυνός κατάφερε μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου να προηγείται με ένα πόντο διαφορά (33-32). Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην τρίτη περίοδο, με το παιχνίδι να παραμένει ισορροπημένο. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 49-46. Μέχρι το τέλος του αγώνα ο Απόλλωνας πάλεψε για την νίκη, ενώ σημειώνεται ότι στο 36:10 ήταν μπροστά στο σκορ με 61-60. Ωστόσο ο Κεραυνός ήταν συγκεντρωμένος στα τελευταία στάδια του αγώνα, καταφέρνοντας να φύγει με την νίκη με 68-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 33-32, 49-46, 68-63

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 3 (1), Στυλιανού 12 (2), Μπάρκερ 9 (2), Τσάνελς 14 (1), Γουίλις 21 (1), Θεοχαρίδης 1, Ελευθερίου, Χάγκινς 8 (2), Κορωνίδης.

Απόλλων (Φώτης Τακιανός): Παντούρης 11 (1), Χάρπερ 20 (4), Ρέντικας 3, Νέυλορ 9, Λέβις 20 (4), Τομπάζος.