«Βομβάρδισε» την ΑΕΛ των έξι παικτών η ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ πέτυχε άνετη νίκη επί της ΕΚΑ ΑΕΛ, με 93-57, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο «Κίτιον» για την 20η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Η ΑΕΛ άντεξε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να είναι βελτιωμένη στην συνέχεια και να παίρνει εύκολα την νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γιούρε Σκίφιτς με 22 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του. Μέχρι το 8’ η ΑΕΛ ήταν μπροστά με 15-12, με την ΑΕΚ στο επόμενο ενάμιση λεπτό να σημειώνει επτά πόντους και να παίρνει προβάδισμα με 19-15. Ο Παρκς με τρίποντο μείωσε σε 19-18 στο τέλος της περιόδου. Έπειτα η ΑΕΚ ήταν ανεβασμένη και μέχρι το 17:30 έφερε την διαφορά στους δεκατέσσερις πόντους (40-26). Με το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 45-30.

H AEK ήταν καλύτερη και στην συνέχεια καταφέρνοντας μέχρι το 25’ να προηγείται με 56-33 ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ πήγε στο 68-37. Παρόμοια ήταν η εικόνα και της συνέχειας. Στο 35’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 76-48, ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 93-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 45-30, 68-37, 93-57

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης)

Κούνας 12 (2), Σιζόπουλος 2, Γκίμπσον 16 (4), Σκίφιτς 22 (2), Βερεμένκο 9, Μπιγκς 11 (1), Παντελή, Μοτίτης, Μαντοβάνης 2, Στιούαρντ 11 (3), Γεωργίου 8 (2).

ΕΚΑ ΑΕΛ (Μίκαελ Κοχ)

Γεωργίου, Τάγκσλεϊ 8, Παρκς 26 (2), Τζάξον 3 (1), Κένταν 18 (1), Γρίβας 2.

Από την ιστοσελίδα της ΚΟΚ

Χριστοδουλίδης: Αν πετύχουν οι επαφές με επενδυτές ή χορηγούς η ΑΕΛ θα ανέβει πολλά σκαλοπάτια
Tα πανηγύρια από τους καλαθοσφαιριστές του Κεραυνού μετά την κατάκτηση του ECOMMBX ΟΠΑΠ κυπέλλου (pics)
AΕΛ και ΑΕΚ διεκδικούν το τρόπαιο του κυπέλλου στο φούτσαλ
Η τοποθέτηση της ΑΕΛ για επενδυτή-«Δεν υπάρχει κανένα επίσημο ενδιαφέρον»
ΑΕΚ και Κεραυνός το ζευγάρι του μεγάλου τελικού κυπέλλου
Εύκολη νίκη για την ΑΕΚ, έκλεισε εισιτήριο για τον τελικό κυπέλλου και περιμένει αντίπαλο