Το έφερε στα ίσα ο ΑΠΟΕΛ και ξανά απ' την αρχή!

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στον δεύτερο αγώνα της σειράς για την ημιτελική φάση των πλέι οφ της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε του Κεραυνού στο Λευκόθεο με 73-62. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα και σημείωσαν μία δίκαιη νίκη. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στο τρίτο παιχνίδι της σειράς την Παρασκευή 5 Απριλίου στις 19:00 στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας». Ως ο ACS MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κέισι Χιλ με 19 πόντους (7 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του, με το σκορ στο 7’ να είναι στο 13-12 υπέρ του ΑΠΟΕΛ που στο επόμενο δίλεπτο πέτυχε έξι πόντους (τέσσερις ο Χιλ, δύο ο Λοϊζίδης) και προηγήθηκε με 19-12. Με την λήξη της περιόδου το σκορ πήγε στο 21-15. Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος και μέχρι το 16’ δημιούργησε διαφορά δώδεκα πόντων στο σκορ (34-22). Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους «γαλαζοκίτρινους» να προηγούνται με 40-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός μπήκε ορεξάτος, καταφέρνοντας έως το 26:30 να μειώσει την διαφορά στους δύο (45-43). Έως το φινάλε της περιόδου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 50-46. Με πολύ καλή διάθεση ξεκίνησαν το τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, που μέχρι το 34’ έφεραν την διαφορά ξανά στους έντεκα (60-49). Η πολύ καλή εικόνα του ΑΠΟΕΛ συνεχίστηκε και στο 37’ το σκορ ήταν στο 69-55, ενώ με το τέλος της αναμέτρησης οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 73-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 40-31, 50- 46, 73-62

ΑΠΟΕΛ (Χρίστος Χασανίδης – Κώστας Εγγλέζος)

Γιανναράς, Βον 14 (3), Τζάξον 16, Γκραντ 4, Άσλεϊ 7, Λοϊζίδης 13 (1), Κοιλαράς, Σέπος, Χιλ 19.