ʼνετη εκτός έδρας επικράτηση της ΑΕΚ επί της ΕΘΑ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια και στον δεύτερο αγώνα της σειράς για την ημιτελική φάση των πλέι οφ της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία της ΕΘΑ με 92-76. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για τους «κιτρινοπράσινους» επί των «κιτρινόμαυρων», με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται ξανά το Σάββατο (6/4) στις 15:15 στο «Κίτιον» για το τρίτο παιχνίδι της σειράς. Η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα προκριθεί στους τελικούς. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ιάκωβος Παντελή με 13 πόντους (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι και στο 4’ ήταν μπροστά με 13-0, ενώ με το τέλος της περιόδου η διαφορά πήγε στους 19 πόντους (29-10). Η ΕΘΑ ήταν βελτιωμένη στην συνέχεια, με την ΑΕΚ ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμα της. Στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 50-32.

Χωρίς μεγάλες διαφορές συνεχίστηκε ο αγώνας στο γ’ δεκάλεπτο, με τους Λαρνακείς να είναι καλύτεροι και να φέρνουν το σκορ στο 75-50. Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης το σκορ οδηγήθηκε στο 92-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-29, 32-50, 50-75, 76-92

ΕΘΑ (Χάντι Ελχάτζ)

Πυρίλλης, Τόμας 4, Φλέμινγκς 24 (3), Ντέιβις 7 (1), Τζαβάρα 11, Παναγιώτου 4, Παπάμιχαηλ 15 (1), Χρίστου 5, Κάσινος 6 (2), Ιγκνατόφσκι, Γιάγκου.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης)

Κούνας 7 (1), Γκίμπσον 11 (1), Σκίφιτς 15 (3), Στιούαρντ 10 (2), Βερεμένκο 13, Γεωργίου, Μπιγκς 9, Σιζόπουλος 6 (2), Παντελή 13 (2), Μοτίτης, Ντουρέν 6, Μαντοβάνης 2.

Δημητρίου: Είμαστε στα όρια της υπέρβασης, παίζουμε τα ρέστα μας για να γράψουμε ιστορία
Το μήνυμα του Μπεν Σιμόν για το ντέρμπι με την Ομόνοια-«Είμαστε συγκεντρωμένοι στα μικρά πράγματα»
Ορίστηκαν οι διαιτητές στα κρίσιμα ντέρμπι για τη μάχη του πρωταθλήματος
Κεραυνός και ΑΕΚ για την 4η αγωνιστικής της Basket League
H επεξήγηση της ΚΟΠ για το γκολ της Πάφου κόντρα στον Απόλλων και την παρέμβαση VAR στο πέναλτι του ΑΠΟΕΛ