Επικράτησε εύκολα της ΕΘΑ και πέρασε εύκολα στους τελικούς η ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στον τρίτο αγώνα της σειράς για την ημιτελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε στο «Κίτιον» της ΕΘΑ με 85-68. Οι Λαρνακείς είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα του και πέτυχαν μία δίκαιη νίκη.

Η ΑΕΚ με την νίκη αυτή έχει εξασφαλίσει την πρόκριση της στους τελικούς και περιμένει τον αντίπαλο της, από το ζευγάρι ΑΠΟΕΛ-Κεραυνός. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ταϊρίκ Ντουρέν με 17 πόντους (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Στο 4’ η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 11-7 ενώ ακολούθησε ένα σερί εννέα πόντων για τους γηπεδούχους (πέντε ο Γκίμπσον, τρίποντο ο Κούνας, ένα ο Βερεμένκο) με το σκορ να πηγαίνει στο 20-7. Με την λήξη της περιόδου η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη ήταν μπροστά με 24-12. Παρόμοια ήταν και η εικόνα στην έναρξη του β’ δεκαλέπτου, όπου στο 15’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 40-20. Ακολούθως η ΕΘΑ ήταν βελτιωμένη, καταφέρνοντας στο 17’ να μειώσει σε 41-30. Με το φινάλε του ημιχρόνου η ΑΕΚ είχε προβάδισμα δέκα πόντων (49-39).

Η ΕΘΑ ξεκίνησε καλά στην γ’ περίοδο και μέχρι το 25’ κατάφερε να μειώσει στους πέντε την διαφορά (52-47). Στην συνέχεια η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και τέσσερα λεπτά πιο μετά το σκορ πήγε στο 67-50. Πριν το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα τρίποντο (Ντέιβις για ΕΘΑ, Σιζόπουλος για ΑΕΚ) με το σκορ να πάει στο 70-53. Έως το 35’ οι Λαρνακείς ήταν μπροστά με 78-59, ενώ μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης το σκορ οδηγήθηκε στο τελικό 85-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-12, 49-39, 70-53, 85-68

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Κούνας 12 (4), Γκίμπσον 8 (2), Σκίφιτς 10 (2), Στιούαρντ, Βερεμένκο 12, Γεωργίου, Μπιγκς 10, Σιζόπουλος 13 (2), Παντελή 3 (1), Μοτίτης, Ντουρέν 17 (3).

ΕΘΑ (Χάντι Ελχάτζ): Χρίστου, Τόμας 11, Φλέμινγκς 14 (1), Ντέιβις 22 (2), Τζαβάρα 7 (1), Παναγιώτου, Παπάμιχαηλ 4, Πουλλίτας 3 (1), Κάσινος 6 (2), Ιγκνατόφσκι 1.

Ορίστηκαν οι διαιτητές στα κρίσιμα ντέρμπι για τη μάχη του πρωταθλήματος
Κεραυνός και ΑΕΚ για την 4η αγωνιστικής της Basket League
H επεξήγηση της ΚΟΠ για το γκολ της Πάφου κόντρα στον Απόλλων και την παρέμβαση VAR στο πέναλτι του ΑΠΟΕΛ