Νικηφόρο πέρασμα του Κεραυνού από το «Ελευθερία»

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στην 2η αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, όπου πέρασε νικηφόρα από το στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία, επικρατώντας της αρκετά μαχητικής ΕΘΑ με 85-68.  Σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν στροφές στην δ’ περίοδο και να φεύγουν με το ροζ φύλλο αγώνος. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Αχμάντ Ρόρι με 17 πόντους (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

Στο 3’ ο Κεραυνός είχε προηγηθεί με 11-5, με την ΕΘΑ μέχρι το 7’ να σημειώνει έντεκα σερί πόντους και να παίρνει προβάδισμα με 16-11. Με το τέλος της περιόδου οι «κιτρινόμαυροι» ήταν μπροστά με 20-17. Έως το 12:30 το παιχνίδι ήταν στο ισόπαλο 24-24, ενώ τέσσερα λεπτά πιο μετά  ο Κεραυνός είχε προηγηθεί με +10 (38-28). Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους «ερυθροκίτρινους» να προηγούνται με 41-32.

Στην γ’ περίοδο η ΕΘΑ μπήκε δυνατά και κατάφερε μέχρι το 25’ να προηγηθεί με 46-43. Στο επόμενο δίλεπτο οι δύο ομάδες ήταν στο ισόπαλο 50-50, ενώ το τέλος της περιόδου βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 57-53. Στο δ΄ δεκάλεπτο ο Κεραυνός μπήκε πιο συγκεντρωμένα και στο 35’ ήταν μπροστά με +11. Με την λήξη του αγώνα το σκορ οδηγήθηκε στο τελικό 85-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 32-41, 53-57, 78-85