Πέταξε εκτός Κυπέλλου την Μπαρτσελόνα η μπασκετική Βαλένθια

Η Βαλένθια νίκησε την Μπαρτσελόνα με 78-82 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Η Βαλένθια απέκλεισε την Μπαρτσελόνα από το Copa Del Rey αφού τη νίκησε με 78-82.

Με τον Κλαβέρ σε καλή κατάσταση και 3/3 τρίποντα, οι Καταλανοί βρέθηκαν να προηγούνται με 18-12 (8') όμως η Βαλένθια δεν πανικοβλήθηκε και άλλαξε γρήγορα την κατάσταση προς όφελός της χάρη σε ένα σερί 20-0 με πρωταγωνιστές τους Κολόμ και Τόμπεϊ (18-32, 14'). Ντέιβις και Μίροτιτς ανέλαβαν δράση ενώ όλη η Μπαρτσελόνα ανέβασε κατακόρυφα την προσπάθειά στην άμυνά της κι έτσι ισοφάρισαν στους 38 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ένα ξέσπασμα του Ντούμπλιεβιτς κι ένα τρίποντο του Κολόμ έφεραν την ομάδας τους στο +10 (52-62, 28'). Η Μπαρτσελόνα προσέγγισε λάθος το τελευταίο δεκάλεπτο. Προσπάθησε να μπει στη διεκδίκηση της νίκης με προσωπικές και βιαστικές επιθέσεις και δεν τα κατάφερε. Στο τέλος πάντως με τρίποντο του Χάνγκα μείωσε σε 77-79, ο Ντούρνεκαμπ με 1/2 βολές έκανε το 77-80 και στο τέλος ο Χίγκινς αστόχησε εσκεμμένα στην τελευταία βολή, αλλά το επιθετικό ριμπάουντ δεν ήρθε ποτέ για την Μπαρτσελόνα κι έληξε ο αγώνας υπέρ της Βαλένθια.

Για τη Βαλένθια ξεχώρισαν οι Τόμπεϊ (16π., 5ρ.), Ντούρνεκαμπ (12π., 7ρ., 4ασ.) και Ντούμπλιεβιτς (13π., 6ρ.).

Η Μπαρτσελόνα τα περίμενε όλα από τον Μίροτιτς (25π., 8ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-41, 52-64, 78-82