Διαστημικός Γιάννης πάτησε τους Μάτζικ-Μια νίκη μακριά από την πρόκριση οι Μπακς

Οι Μπακς επικράτησαν των Μάτζικ με 121-106 και πλέον βρίσκονται μια νίκη μακριά από την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άγγιξε το triple - double (31-15-8)!

Το Ορλάντο των πολλών απουσιών ισοφάρισε σε 81-81 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου όμως ακολούθησε ένα ξέσπασμα από τους Μπακς που ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους (2/6 βολές, 13/16 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 15 ριμπάουντ (11-4), 8 ασίστ, 1 κόψιμο και 2 λάθη στα 34' που έμεινε στο παρκέ.

Από 'κει και πέρα, ο Κρις Μίντλετον έκανε double - double με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ για τους Μπακς που έκανε το 3-1 στη σειρά σουτάροντας με 41.5% στο τρίποντο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Μπακς επέμειναν στο τρίποντο στην πρώτη περίοδο, έχοντας 4/13 σουτ πίσω από τα 7.25 σε αυτό το διάστημα και υποχρεώνοντας παράλληλα τους Μάτζικ σε 6 λάθη. Το Μιλγουόκι εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα του Νίκολα Βούτσεβιτς στην επίθεση (3π., 1/3 σουτ) και προηγήθηκε με 18-22 στο 12', μοιράζοντας 7 ασίστ.

Το Ορλάντο δεν το έβαλε κάτω, αντίθετα κράτησε επαφή με το σκορ σουτάροντας με 47.6% στο τρίποντο (10/21), από τη στιγμή μάλιστα που ο Μαυροβούνιος σέντερ ανέβασε την απόδοση του. Παρ' όλα αυτά οι Μπακς πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 52-58, με κορυφαίους σκόρερ τους Αντετοκούνμπο (14π.) και Μπρουκ Λόπεζ (10π.).

Η αντεπίθεση των Μάτζικ συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο Μαρκέλ Φουλτζ έκανε το 72-71 για το Ορλάντο ενώ ο Ρος ισοφάρισε σε 81-81 στα 25" για το τέλος με 3/3 βολές. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδωσε το σύνθημα για το ξέσπασμα των Μπακς, σκοράροντας από την κορυφή για το 81-84 με το οποίο ολοκληρώθηκε το δωδεκάλεπτο. Τα «Ελάφια» έκαναν επιμέρους σκορ 2-18 στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19 (83-102)!

Η ομάδα της Φλόριντα έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, μειώνοντας σε 109-102 με τις βολές του Βούτσεβιτς στα 4:02 για το φινάλε. Ο Greek Freak επέστρεψε από τον πάγκο, οι Μπακς άνοιξαν ξανά τη ψαλίδα κι εν τέλει έφτασαν στη νίκη με 106-121, κάνοντας το 3-1 στη σειρά.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-22, 52-58, 81-84, 106-121.

Πηγή: gazzetta.gr

To IAME Series Cyprus προσφέρει τρία εισιτήρια για τον Παγκόσμιο Τελικό στη Valencia
Την Κυριακή το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Τριάθλου στην Πάφο
Ξεκινάει η ημιτελική φάση της OΠΑΠ Basket League
Ψυχωμένος Παναθηναϊκός, απάντησε εμφατικά στη Μακάμπι με one man show του Σλούκα!
Στην έκτη θέση ο Κοντίδης στο Hyeres μετά την 7η ιστιοδρομία
Βόμβα στην Red Bull-Φεύγει ο Άντριαν Νιούι!
Ο ΚΟΑ θα τοποθετηθεί αφού ενημερωθεί από Επιτροπής Δεοντολογίας για ΣΚΟΚ
Ανοιχτό το ενδεχόμενο διάθεσης συστήματος Crotale στη Γαλλία εν όψει Ολυμπιακών Αγώνων