Οι Λέικερς κι ο ΛεΜπρόν επέστρεψαν στο θρόνος τους... διαλύοντας τους Χιτ

Οι Λέικερς στέφθηκαν πρωταθλητές για 17η φορά στην ιστορία τους, μιας και επέστρεψαν στην κορυφή ύστερα από 10 χρόνια επικρατώντας των Χιτ στο Game 6 με 103-96!

Mετά των 3-2 των Χιτ, οι Λέικερς δεν είχαν καμία διάθεση για... παιχνίδια.

Ο ΛεΜπρόν κι η παρέα του παρέδωσαν το... τελευταίο σόου ης χρονιάς... διαλύοντας το Μαϊάμι με 106-93.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο, μετά την τέταρτη νίκη τω έγινε ο πρώτος γεννημένος στην Ελλάδα που κατακτά το ΝΒΑ!

Οι Λέικερς έφτασαν στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, που είναι το πρώτο που κατακτούν από τότε που αποσύρθηκε αλλά κι έφυγε από την ζωή ο Κόμπι Μπράιαντ και φυσικά όλοι το αφιερώνουν σε εκείνον.

Μάλιστα, οι Λιμνάνθρωποι, είναι οι νέοι πρωταθλητές του ΝΒΑ και με την κατάκτηση αυτή έφτασαν τους 11 τίτλου από το 1980 κι έπειτα, όσες έχουν όλες οι υπόλοιπες ομάδες της Δύσης μαζί!

Όσον αφορά στο ματς, στο ημίχρονο οι Χιτ είχαν πετύχει μόλις 36 πόντους, ενώ οι Λέικερς έκαναν κάτι τέτοιο μόνο στη 2η περίοδο.

Στη συνέχεια προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά οι Χιτ, αλλά... ως εκεί. Το τελικό σκορ έγραψε 106-93 κι οι Λέικερς είναι οι νέοι πρωταθλητές του ΝΒΑ!

Για τους Χιτ, ο Αντεμπάγιο τελείωσε το ματς με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ οι Μπάτλερ και Κράουντερ είχαν από 12 πόντους.

Ο βασιλιάς, από την άλλη, τελείωσε το ματς με 26 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Τα δωδεκάλπετα: 20-28,16-36,22-23,35-19

Εκνευρισμένη με τα ΜΜΕ η Ρούλα Πισπιρίγκου-Θιγμένη για το ζήτημα της πατρότητας των παιδιών