ΑΠΟΕΛ: Η ʼρκα τον «πλήγωσε» στην αρχή και στο τέλος!

Ένα γκολ στο ξεκίνημα και ένα στην τελευταία φάση του αγώνα υποχρέωσαν τον ΑΠΟΕΛ σε ήττα με 2-0 από την Άρκα Γκντίνια, στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας των πρωταθλητών επί πολωνικού εδάφους.

Ο Μπρούνο Μπαλταζάρ έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους 23 ποδοσφαιριστές του και είδε την ομάδα του να δέχεται δύο γκολ από πολύ τεχνικά σουτ που κατέληξαν το πρώτο στο παραθυράκι της εστίας (9' Γιανότα) και το άλλο στο δοκάρι και στο βάθος των διχτύων (90' Σουλέβσκι).

Οι επιλογές του Μπαλταζάρ: Βάτερμαν (33′ Ρόμο / 63′ Μιχαήλ), Ταβάρες (46′ Μερκής), Ιωάννου (46′ Πολιακόφ), Μιλάνοφ (46′ Βούρος), Αλεξάνδρου (46′ Κάζου), Μοράις (46′ Αρτυματάς), Βινίσιους (46′ Σόουζα), Νατέλ (46′ Κωνσταντίνου), Ορ (46′ Ζαχίντ), Αλωνεύτη (46′ Εφραίμ), Ντελατόρε (46′ Ποτέ).

Το live του αγώνα από την OMADA:

1' Σέντρα στο παιχνίδι
9' ΓΚΟΛ! 1-0 Η ΑΡΚΑ! Σκόρερ ο Γιανότα!
17' Ευκαιρία για την Άρκα, όμως η προσπάθεια του Γιανκόβσκι ανακόπτεται την τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς του ΑΠΟΕΛ
19' Ο Στέινμπορνς αποκρούει διαδοχικά δύο προσπάθειες παικτών του ΑΠΟΕΛ
33' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ: Ρόμο αντί Βάτερμαν
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Άρκα Γκντίνια-ΑΠΟΕΛ 1-0

46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος
55' Ευκαιρία για την Άρκα με επικίνδυνο σουτ του Ντάνιελακ στη γωνία του Ρόμο
63' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ: Μιχαήλ αντί Ρόμο
74' Τέρμα του Άλεξ Κωνσταντίνου ακυρώνεται ως οφσάιντ
81' Ο Μιχαήλ με έγκαιρη έξοδο αποτρέπει τον Ντανέλιακ από το να σκοράρει
83' Επικίνδυνο σουτ του Ποτέ, ανακόπτει ο Κρζέπις
90' ΓΚΟΛ! 2-0 Η ΑΡΚΑ! Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουλέβσκι, η μπάλα χτυπά στο δοκάρι και καταλήγει στα δίχτυα, ουδέν περιθώριο αντίδρασης στον Μιχαήλ.