«Έσπασε το ρόδι» με την τρίτη η Ένωση!

Μετά από δύο ήττες (3-5 από Νέα Σαλαμίνα, 0-1 από Ομόνοια) η Ένωση πανηγύρισε την πρώτη νίκη της μετά την επάνοδο στην α’ κατηγορία καταβάλλοντας 2-0 τον Ερμή στο «Τάσος Μάρκου». Οι βάσεις για την επιτυχία τέθηκαν για την ομάδα του Αντρέ Πάους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν οι «βυσσινί» σκόραραν δις μέσα σε δέκα λεπτά.

Για τους «φτεροπόδαρους» του (τιμωρημένου) Κώστα Καϊάφα ήταν η δεύτερη ήττα στη σειρά και συνολικά η τρίτη σε τέσσερις αγωνιστικές, στις οποίες ο σύλλογος της Αραδίππου μετρά τρεις αφλογιστίες.

Μετά από ένα παντελώς αναιμικό πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες αξιοπρόσεκτες τελικές (40’ Ολίβα / 13’ Εσομπέ, 32’ Ντεβέσα) το παιχνίδι άλλαξε μορφή μετά την ανάπαυλα. Από πλάγια επαναφορά η άμυνα των φιλοξενούμενων συνελήφθη… κοιμώμενη, ο Πίττας βγήκε απέναντι στον Αραμπατζή και με αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ (48’).

Δέκα λεπτά αργότερα ο Ολίβα κέρδισε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Ρασμούσεν για να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων (58’). Στο τελευταίο ημίωρο κάθε ομάδα πιστώθηκε από μια καλή ευκαιρία (68’ Σάρατε / 80’ Μαύρου).

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ - ΕΡΜΗΣ    2-0 (22.9)
Γήπεδο: Τάσος Μάρκου
Σκόρερ: 48’ Πίττας, 58’ πέν. Ρασμούσεν
Διαιτητές: Λεόντιος Τράττος - Κυριάκος Κυριάκου, Ευαγόρας Ευαγόρου - Αναστάσης Αναστάση
Κίτρινες: Κλέιμαν, Ολίβα, Φράγκος / Εμπαλό, Γκουλόν
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ (4-1-4-1): Κλέιμαν - Μουλαζίμης, Μέρτακκας, Κυριάκου, Ολίβα - Μαϊσουράτζε - Σάρατε, Σερμπάκοφ (83’ Ουντόζι), Κοσμάς (78’ Φράγκος), Πίττας - Ρασμούσεν (79’ Κολοκούδιας).
ΕΡΜΗΣ (4-1-4-1): Αραμπατζής - Ψάλτης, Κουαγκίσα, Γκουλόν, Εμπαλό - Φυλακτού - Γεωργίου (46’ Κατσιατής), Ντεβέσα, Μαρτίνιουκ (62’ ντε Μέλο), Κιπιάνι (62’ Μαύρου) - Εσομπέ.

Τέλος από την Ανόρθωση ο Σέρχιο Τεχέρα
ΒΙΝΤΕΟ: Το μήνυμα βουλευτή για την ιστορική πρόκριση της Πάφου στον τελικό
Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστική στο δεύτερο γκρουπ
Ο διαιτητής στο ντέρμπι Ομόνοια 29ης Μαΐου-Ομόνοια Αραδίππου
Ορίστηκαν οι διαιτητές των αγώνων της Παρασκευής
«Δυστυχώς η εσωστρέφεια είναι σε τέτοιο βαθμό, που δεν επέτρεψε να κάνουμε αυτά που θέλαμε»
Η αντίδραση του Απόλλωνα μετά τον αποκλεισμό από το Κύπελλο και το μέλλον του Ματσίν
Νικόλας Χριστοφίδης: O 15χρονος με τη μεγαλύτερη «ακρίβεια πάσας» Ανώτατης Κ15 (Vid & Stats)
ΒΙΝΤΕΟ: Αποκαλύψεις Τάνκοβιτς για τη φοβερή γκολάρα που έστειλε την Πάφο στον τελικό
Σόκαρε τον Απόλλωνα σε νεκρό χρόνο η Πάφος και πέταξε για τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της