Έφυγε αλώβητος από τη Δερύνεια διατηρώντας τη διαφορά ο Ολυμπιακός

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 πέτυχε ο Ολυμπιακός σε βάρος της Αναγέννησης, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας.

Οι «μαυροπράσινοι» επικράτησαν σε ένα δύσκολο παιχνίδι που είχε τρία γκολ, πολλές ευκαιρίες και εκατέρωθεν παράπονα για τη διαιτησία του Κωνσταντίνου Φωτίου.

Ο σύλλογος της Λευκωσίας έφτασε τους 57 βαθμούς και διατήρησε τη διαφορά των τεσσάρων βαθμών από το δεύτερο στη βαθμολογία Εθνικό (σ.σ. ο οποίος κέρδισε με 5-0 το ΘΟΪ).

Οι «μαυροπράσινοι» πήραν προβάδισμα στο σκορ με το κοντινό βολέ του Ράμος στο 3’ της αναμέτρησης μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαμάρα. Στο 33’ ο Βέσλεμ έκανε τη σέντρα και ο Λεονάρντο στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο σύλλογος της Λευκωσίας πίεσε ακόμη περισσότερο για να φτάσει στο νικητήριο γκολ. Στο 72’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία, μετά το τακουνάκι του Ράμος το οποίο απέκρουσε πάνω στη γραμμή ο Μάστρου, με τους «μαυροπράσινους» να διαμαρτύρονται ότι η μπάλα πέρασε.

Πέντε λεπτά αργότερα στο 77’ ο Ράμος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του αφού πλάσαρε τον εξουδετερωμένο Μάστρου μετά από εκτέλεση φάουλ στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 83' η Αναγέννηση ισοφάρισε με τον Ευσταθίου όμως η φάση ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Οι υπόλοιπες αναμετρήσεις θα διεξαχθούν το Σάββατο (16/3 - 15:30) ως ακολούθως: