Τρίτη, 17 Σεπτεμβρίου, 2019 | Επικοινωνία
trans gif

Μαθαίνουν τους επόμενους αντιπάλους στην Ευρώπη

  22/07/2019 06:50
Μαθαίνουν τους επόμενους αντιπάλους στην Ευρώπη

Μαθαίνουν τους επόμενους αντιπάλους στην Ευρώπη

  22/07/2019 06:50

Εβδομάδα ευρωπαϊκών υποχρεώσεων για όλες τις κυπριακές ομάδες που συμμετέχουν στις διοργανώσεις της UEFA. Μετά τον Α' προκριματικό γύρο, στον οποίο αγωνίστηκαν Απόλλωνας και ΑΕΚ, τόσο ο πρωταθλητής ΑΠΟΕΛ, όσο και η κυπελλούχος ΑΕΛ ρίχνονται στη μάχη της Ευρώπης. 

Πριν από τους αγώνες των τεσσάρων ομάδων, θα προηγηθεί η κλήρωση στη Νιόν της Ελβετίας, για τον Γ' προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ και τον Γ' προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ. 

Στις 13:00 θα διεξαχθεί η κλήρωση των πολυπρωταθλητών, οι οποίοι εφόσον περάσουν το εμπόδιο της Σουτιέσκα Μαυροβουνίου, θα τεθούν αντιμέτωποι με μια εκ των:

Κλουζ (Ρουμανία) - Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) - Βαλέτα (Μάλτα)
Ντάνταλκ (Ιρλανδία) - Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)
Μάριμπορ (Σλοβενία) - ΑΪΚ (Σουδία)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) - Ελσίνκι (Φινλανδία)
ΠΑΟΚ (Ελλάδα)

Σε περίπτωση αποκλεισμού το μονοπάτι θα τους οδηγήσει στους ισχυρούς του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα κληθούν ν' αντιμετωπίσουν μια από τις:

Τρε Πέννε (Σαν Μαρίνο) – Σούντουβα (Λιθουανία)
Πιαστ Γκλίβιτσε (Πολωνία) – Ρίγα (Λετονία)
Αραράτ-Αρμενία Γερεβάν (Αρμενία) – Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)
Βαλούρ Ρέικιαβικ (Ισλανίδα) – Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)
Τόρσαφν (Νησιά Φαρόε) – Λίνφιλντ (Βόρειος Ιρλανδία)

Στις 15:00 θα λάβει χώρα η κλήρωση του Γιουρόπα Λιγκ στην οποία συμμετέχουν η ΑΕΛ, η ΑΕΚ και ο Απόλλωνας, οι οποίες θα πρέπει να περάσουν πρώτα από Άρη, Λέφσκι Σόφιας και Σάμροκ Ρόβερς. 

Η ΑΕΛ εφόσον προκριθεί από τις αναμετρήσεις με τον Άρη Θεσσαλονίκης θα αντιμετωπίσει μία από τις:

Μπράγκα (Πορτογαλία)
Άλασκερτ (Αρμενία) – Στεάουα (Ρουμανία)
Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)
Μόλντε (Νορβηγία) ή Τσουκαρίτσκι (Σερβία)
Στρασβούργο (Γαλλία) ή Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)

Η ΑΕΚ σε περίπτωση που προκριθεί από τον β’ προκριματικό γύρο στον γ’ σε βάρος της Λέφσκι Σόφιας θα βρίσκεται στο γκρουπ των  θα αντιμετωπίσει έναν από τους νικητές των ζευγαριών:

Γουλβς (Αγγλία) – Κρουσέιντερς (Βόρειος Ιρλανδία)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) – Κουόπιον Παλοσέουρα (Φινλανδία
Γάνδη (Βέλγιο) – Βιιτόρουλ Κωνστάντσα (Ρουμανία)
ΑΖ Άλκμααρ (Ολλανδία) – Χάκεν (Σουηδία)
Μίντιλαντ (Δανία)

Ο Απόλλωνας, σε περίπτωση που πάρει την πρόκριση σε βάρος της Σάμροκ Ρόβερς στον β’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ θα βρει απέναντί του μια εκ των:

Αούστρια Βιέννης (Αυστρία)
Νόρκεπινγκ (Σουηδία) – Λιεπάγια (Λετονία)
Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) – Δυναμό Τιφλίδας (Γεωργία)
Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) – Έσμπιεργκ (Δανία)
Αμβέρσα (Βέλγιο)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
Πίσω στην αρχή της σελίδας