Δίπλο για την ΑΕΚ κόντρα στην Πάφο FC από την άσπρη βούλα

Πήρε το διπλό η ΑΕΚ μέσα στο Στέλιος Κυριακίδης κόντρα στην Πάφος FC, από τα ένδεκα βήματα με δυο πέναλτι, στα οποία ευστόχησε ο Ιβάν Τρισκόφσκι.

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι στο πρώτο μέρος οι Λαρνακείς δεν απείλησαν ιδιαίτερα την Πάφος FC αν και είχαν την κατοχή, ενώ σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που είχαν μια καλές δυο καλές ευκαιρίες.

Οι γηπεδούχοι αν και μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές στα τελευταία 30 λεπτά κάτι που επηρέασε και την ομάδα τους.

A’ Hμίχρονο

Στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ ήταν ομάδα που είχε την κατοχή, ωστόσο δεν υπήρξε καμιά φάση και από τις δυο ομάδες.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 12ο λεπτό, για την Πάφο, με τον Νέμετς, ο οποίος βρέθηκε σε καλή θέση και έκανε το σουτ όμως η άμυνα της ΑΕΚ έδιωξε την μπάλα.

Στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης η παφιακή ομάδα έχασε τεράστια ευκαιρία και πάλι με τον Νέμετς, ο οποίος αστόχησε από ευνοϊκή θέση μέσα στην μικρή περιοχή.

Στο 25ο λεπτό ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ αντίκρισε την κίτρινη κάρτα και έγινε ο πρώτος προπονητής στο φετινό πρωτάθλημα που δέχεται κίτρινη.

Ο Ιμπραχίμ στο 35ο λεπτό έφυγε τραυματίας και έτσι η Πάφος FC προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, με τον Λουλίνια να περνάει στον αγώνα.

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 39ο λεπτό, καθώς μετά από λάθος στην άμυνα της γηπεδούχου ομάδα, ο Τρουγιόλς έκανε το σουτ και ο Ρούρτκο πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση.

B’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη η Πάφος FC μπήκε πολύ δυνατά, αφού  στο 47ο λεπτό οι Μπεσάρα και Πάντσεον συνδυάστηκαν πολύ όμορφα φθάνοντας στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ωστόσο δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν αυτήν την ευκαιρία, αφού ο Γκονθάλεθ απομάκρυνε την μπάλα.

Ο Νέμετες στο 49ο λεπτό έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα δεν έφτασε στο Μπεριγκό, αφού η άμυνα της ΑΕΚ έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 52ο λεπτό ο Κάσες έκανε ένα άστοχο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Ρουτκο.

Στο 59ο λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης, Τιμόθεος Χριστοφή, υπέδειξε παράβαση μετά από χέρι του Σιρόκ, o οποίος αποβλήθηκε μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχθηκε.

Ο Ιβάν Τρρισκόφσκι ευστόχησε στο 61ο λεπτό από τα ένδεκα βήματα και έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 0-1.

Στο 88ο λεπτό του αγώνα ο Τόρες σε τετ-α-τετ απέναντι στο Τόνιο αστόχησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα για την Πάφος FC.

Oι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Πάφος: Ρούτκο, Σιρόκ, Aραγιούρι, Πανός, Παναγιώτου, Μπεσάρα, Σάννι, Πάντσεον, Ιμπραχίμ(Λουλίνια), Μπεριγκό, Νέμετς.

ΑΕΚ: Τόνιο, Θαντί, Τρουγιόλς, Γκονθάλεθ, Ρουίθ, Κάσες, Σπόλιαριτς, Σάστρε, Τέτε, Τρισκόφσκι, Γιάννου.
Σκόρερ: 61’ Τρισκόφσκι

Κίτρινες: Iδιάκεθ, Κάσες, Παναγιώτου, Σιρόκ

Κόκκινες: Σιρόκ

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή