Έκανε το απόλυτο με πειστική εμφάνιση κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα η Ομόνοια

Τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Ομόνοια, επικρατώντας της Νέας Σαλαμίνας στο ΓΣΠ με 2-0, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Οι πράσινοι συνδύασαν την επιτυχία τους με πολύ πειστική εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχαν όμορφους συνδυασμούς και αρκετές ευκαιρίες για γκολ.

Στα θετικά για τους πράσινους, το δεύτερο συνεχόμενο τέρμα του Ματ Ντάρμπισαϊρ, ο οποίος στάθηκε άτυχος αφού αποχώρησε τραυματίας στο 71' της αναμέτρησης.

Το προφίλ του αγώνα:

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ είχε τον έλεγχο της μπάλας καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ευτύχησε να σκοράρει μετά τον εξαιρετικό συνδυασμό των Μποτεάκ και Μαυρία. Ο Ελλαδίτης πήρε την εξαιρετική ασίστ του Γάλλου και πλάσαρε τον Βεσελόφσκι για το 1-0, στο 24' του ματς.

Οκτώ λεπτά αργότερα, στο 32', ο Ντάρμπισαϊρ βγήκε στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση του κόρνερ από τον Γκόμεθ και πιάνοντας την κεφαλιά έγραψε το 2-0, δίνοντας καλό προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι πράσινοι απώλεσαν κι άλλη ευκαιρία πριν το τέλος του ημιχρόνου, όταν στο 42' το σουτ στην κίνηση του Έρικ Μποτεάκ κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκι.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί μπροστά από την εστία του Φράνσις Ουζόχο, αναγκάζοντάς τον σε εντυπωσιακή επέμβαση στο απευθείας φάουλ του Μαριάνοβιτς στο 52'.

Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν άλλες δυο ευκαιρίες στο 84' και 87', με τους Μαουρίσιο και Τισντέλ αντίστοιχα, δεν κατάφεραν ωστόσο να μειώσουν λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Το τριφύλλι διαχειρίστηκε το υπέρ του αποτέλεσμα και πήρε τη δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Oυζόχο, Μαυρίας, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσγιακς, Γκόμεθ, Γκόμες, Μποτεάκ (91' Τζιωνής), Έζρα (77′ Χριστοφή), Τιάγκο, Ντάρμπισαϊρ (71′ Μίκου).

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Ρέινολντς, Λαμπό, Κορέια (82′ Μαουρίσιο), Νουρ, Μαριάνοβιτς, Κωστή, Σίμπσον (46′ Τινστέλ), Ελουντού (74′ Σιαθάς), Κίνγκσλεϊ.

Σκόρερ: 24′ Μαυρίας, 32′ Ντάρμπισαϊρ

Κίτρινες: Γκόμες

Το μήνυμα του Μπεν Σιμόν για το ντέρμπι με την Ομόνοια-«Είμαστε συγκεντρωμένοι στα μικρά πράγματα»
Ολοκληρώνεται με δύο αγώνες, η 10η αγωνιστική για τον Β΄ όμιλο του Πρωταθλήματος
Πράσινη παράνοια για την Ομόνοια 29Μ-Ξεπέρασε τις 2.000 η προπώληση για το ντέρμπι τίτλου
Κέρδισε τη Σαλαμίνα και συνεχίζει τη μάχη η Δόξα-Επικράτησε του Εθνικού ο Οθέλλος
BINTEO: Η ανάλυση πίσω από την φωτοβολίδα του Τάνκοβιτς που ξέρανε τον Απόλλωνα-Στα 35 μέτρα με 85 χλμ
Τώρα που η μπάλα καίει καλούνται να αποδείξουν πόσα καντάρια μπάλας ξέρουν-Όλα τα βαθμολογικά δεδομένα
Δημητρίου: Προχωρούν οι διαδικασίες για ιδιόκτητο γήπεδο και ανακαίνιση του Ηλίας Πούλλος