Τρίτη, 15 Οκτωβρίου, 2019 | Επικοινωνία
trans gif

Συνέχεια στη δράση του πρωταθλήματος Β' κατηγορίας

  21/09/2019 11:07
Συνέχεια στη δράση του πρωταθλήματος Β κατηγορίας

Συνέχεια στη δράση του πρωταθλήματος Β' κατηγορίας

  21/09/2019 11:07
Με γειτονικό ντέρμπι άνοιξε η αυλαία του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας, που φέτος θα διεξαχθεί με διαφορετική μορφή.

Για το δεύτερο όμιλο στη Δερύνεια η τοπική Αναγέννηση φιλοξένησε τον Ονήσιλλο Σωτήρας με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 0-0.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Κωνσταντίνου Βάλμα στο 55ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο περσινό Πρωτάθλημα η Αναγέννηση νίκησε εκτός έδρας με 2-0 και στο εντός έδρας παιχνίδι, το τελευταίο της χρονιάς, οι δύο ομάδες έφεραν ισοπαλία 3-3.

Σημειώνεται ότι τηλεοπτικός από τη Cablenet θα είναι ο αγώνας του Σαββάτου μεταξύ της Καρμιώτισσας Πολεμιδιών με την Αλκή Ορόκλινης που θα αρχίσει στις 16:30.

Τρόπος διεξαγωγής
Όπως είναι γνωστό το φετινό Πρωτάθλημα θα διεξαχθεί με τη συμμετοχή δεκαέξι ομάδων σε δύο ομίλους. Με την λήξη της πρώτης φάσης (14 αγωνιστικές), οι πρώτες 4 ομάδες του κάθε ομίλου θα μπουν στον όμιλο Β’ Premier και οι 4 τελευταίες ομάδες του κάθε ομίλου θα μπουν στον όμιλο Β’ Standard. 

Οι ομάδες θα διατηρήσουν τους μισούς βαθμούς από αυτούς που κατέκτησαν στην πρώτη φάση του Πρωταθλήματος (με στρογγυλοποίηση προς τα πάνω) και θα αγωνιστούν σε Πρωτάθλημα 2 γύρων (εντός και εκτός) με όλες τις ομάδες του ομίλους τους (σύνολο 14 αγωνιστικές). 

Οι πρώτες δύο ομάδες του Ομίλου B’ Premier θα ανέβουν στην Α’ Κατηγορία και οι τελευταίες τέσσερεις ομάδες του Ομίλου Β’ Standard θα υποβιβαστούν  στην Γ’ Κατηγορία.

Μετά το τέλος του Πρωταθλήματος, οι δύο όμιλοι θα ενώνονται χωρίς να αλλάζουν βαθμολογική θέση, για να μπαίνουν οι ομάδες σε μια σειρά, η οποία θα τις οδηγεί σε ποιό όμιλο θα αγωνίζονται την επόμενη ποδοσφαιρική περίοδο.

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:
 
ΗΜΕΡΑ Α' ΟΜΙΛΟΣ  ΩΡΑ
21 Σεπτεμβρίου Ομόνοια Αραδίππου - Αγία Νάπα 16:30
21 Σεπτεμβρίου Καρμιώτισσα Πολεμιδιών - Αλκή 16:30
21 Σεπτεμβρίου ΑΣΙΛ - Ομόνοια Ψευδά 16:30
22 Σεπτεμβρίου Άρης - ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα 16:30
ΗΜΕΡΑ Β' ΟΜΙΛΟΣ ΩΡΑ
20 Σεπτεμβρίου Αναγέννηση Δερύνειας - Ονήσιλλος Σωτήρας  0-0
21 Σεπτεμβρίου ΠΟ Ξυλοτύμπου - Διγενής Ακρίτας Μόρφου 16:30
21 Σεπτεμβρίου Ακρίτας Χλώρακας - Ερμής Αραδίππου 16:30
21 Σεπτεμβρίου ΑΕΖ - Οθέλλος Αθηαίνου 16:30
Για να σχολιάσετε κάντε κλικ εδώ
 
Πίσω στην αρχή της σελίδας