Νίκησε αλλά... κάθεται σε αναμμένα κάρβουνα για Ορτέγα

Η Ομόνοια, πήρε την νίκη με 2-0 σε φιλική αναμέτρηση απέναντι στον Π.Ο Ξυλοτύμβου.

Οι πράσινοι με τέρματα των Λοΐζου στο 80΄και Τιάγκο στο 84’ πήραν την νίκη, χαρίζοντας στον Χένινγκ Μπεργκ, το δικαίωμα για αρκετά συμπεράσματα από τον αγώνα.

Η Ομόνοια άρχισε την αναμέτρηση με τους Κυριακίδη, Λούφτνερ, Σάκκη, Μαυρία, Λέτσιακς, Κατελάρη, Γκόμεθ, Ορτέγα, Μποτεάκ, Εζρά και Ντάρμπισαϊαρ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ: «Μπράβο Φρανσίς σου αξίζει»

Κάτω από την εστία για τους πράσινους ήταν ο Κυριακίδης και στην άμυνα οι Μαυρίας (δεξιά), Λούφτνερ - Σάκκης (κεντρικοί αμυντικοί), Λέτσιακς (αριστερά). Στη μεσαία γραμμή οι Γκόμεθ και Κατελάρης ήταν οι ανασταλτικοί μέσοι και λίγο πιο μπροστά ο Ορτέγα. Δεξιά στην επίθεση αγωνίστηκε ο Μποτεάκ, αριστερά ο Εζρά και στην κορυφή ο Ντάρμπισαϊαρ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ: Πρόβλημα με Ορτέγα στην Ομόνοια

Η Ομόνοια, είχε την κατοχή της μπάλας, έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να καταφέρει να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Μελανό σημείο στο πρώτο 45λεπτο ήταν στο 21΄όταν ο Ορτέγα, αποχώρησε τραυματίας από το γήπεδο.Ο Κολομβιανός χτύπησε στο δοκάρι σε μία προσπάθεια του προηγουμένως. Στο 35΄ ο Τιάγκο σέντραρε από αριστερά, ο Ντάρμπισαϊαρ εντός μικρής περιοχής έκανε την προβολή, αλλά ο τερματοφύλακας έδιωξε με τα πόδια.

Η Ομόνοια ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με αλλαγές. Συγκεκριμένα οι Χαραλάμπους και Μανρίκε στην θέση των Γκόμεθ και Μποτεάκ. Στο 62΄ο Χένινγκ Μπεργκ πραγματοποίησε κι’ άλλες αλλαγές αφού οι Λοΐζου, Χριστοφόρου, Σάββα πέρασαν στην θέση των Μαυρίας, Ντάρμπισαϊαρ και Λέτσιακς. Στο 74΄ο Λοΐζου, πλάσαρε εντός περιοχής με τον τερματοφύλακα του Π.Ο Ξυλοτύμβου να απομακρύνει με τα πόδια. Στο 80΄ η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Τιάγκο έκανε τη σέντρα, αμυντικός έδιωξε, η μπάλα έφτασε στον Λοΐζου και αυτός με ψύχραιμο πλασέ έβαλε την ομάδα του μπροστά. Οι πράσινοι κατάφεραν να σκοράρουν και δεύτερο τέρμα τέσσερα λεπτά μετά. Ο Κυριακίδης με μακρινό βολέ βρήκε τον Τιάγκο και αυτός με ψηλοκρεμαστό πλασέ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα! Πολύ όμορφο το γκολ του Βραζιλιάνου.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ: Σκληρή απάντηση πορτοκαλί στο «μπράβο» της Θύρα 9-Ο Θεόφιλος, η ΕΟΚΑ και ο Τσε

Στα θετικά ήταν η επιστροφή του Μπτεάκ, έστω και για ένα ημίχρονο, ενώ οι νεαροί των πρασίνων είχαν πολύ καλή απόδοση.

Δείτε το live του αγώνα:

90΄Τέλος αγώνα με την Ομόνοια να παίρνει την νίκη με 2-0

87' Ωραία προσπάθεια του Λοΐζου και γύρισμα στην περιοχή, ο τερματοφύλακας έδιωξε με τα πόδια.

84΄ΓΚΟΛ 2-0 για την Ομόνοια! Ο Κυριακίδης με μακρινό βολέ βρήκε τον Τιάγκο και αυτός με ψηλοκρεμαστό πλασέ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα! Πολύ όμορφο το γκολ του Βραζιλιάνου.

80' ΓΚΟΛ 1-0 για την Ομόνοια! Ο Τιάγκο έκανε τη σέντρα, αμυντικός έδιωξε, η μπάλα έφτασε στον Λοΐζου και αυτός με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ!

76΄Μακρινό σουτ του Κατελάρη, η μπάλα χτύπησε σε σώμα αμυντικού και κατέληξε κόρνερ.

74΄Μεγάλη φάση για την ομάδα μας, πλασέ του Λοΐζου εντός περιοχής, ο τερματοφύλακας έδιωξε με τα πόδια.

64' Κυριακίδης κάτω από την εστία, Μανρίκε, Λούφτνερ, Παναγιώτου και Χριστοφόρου στην άμυνα. Οι Κατελάρης, Χαραλάμπους και Εζρά τριάδα στη μεσαία γραμμή και οι Λοΐζου (αριστερά), Τιάγκο (δεξιά) και Σάββα στην επίθεση. Αυτή είναι η ενδεκάδα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ αυτή τη στιγμή.

62΄Τρεις αλλαγές για την Ομόνοια. Μέσα Λοΐζου, Χριστοφόρου, Σάββα και έξω οι Μαυρίας, Ντάρμπισαϊαρ και Λέτσιακς.

59΄Συρτό σουτ του Πική εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Κυριακίδη.

58' Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα μας, ο Σάκκης πέρασε εκτός και τη θέση του πήρε ο Παναγιώτου.

52' Επικίνδυνη σέντρα του Μανρίκε στο πρώτο δοκάρι, αμυντικός του ΠΟΞ έδιωξε.

47' Στο αριστερό άκρο της επίθεσης πήρε θέση ο Μανρίκε και στη μεσαία γραμμή ο νεαρός Χαραλάμπους.

46΄ Αλλαγές για την Ομόνοια, ο Χαραλάμπους στη θέση του Γκόμεθ και ο Μανρίκε στη θέση του Μποτεάκ.

46΄Επιστρέφουν οι ποδοσφαιριστές για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-0 το αποτέλεσμα.

39΄Δυνατό σουτ του Μούσιτς, ο Κυριακίδης μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

36' Κοντινό σουτ του Εμπά, η μπάλα πάνω από την εστία του Κυριακίδη.

35' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Τιάγκο σέντραρε από αριστερά, ο Ντάρμπισαϊαρ εντός μικρής περιοχής έκανε την προβολή, αλλά ο τερματοφύλακας έδιωξε με τα πόδια.

32' Σέντρα του Λέτσιακς, σουτ του Τιάγκο, λίγο πάνω από την εστία η μπάλα.

29' Δυνατό συρτό σουτ του Εζρά, έξω.

26' Προσωρινή διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

22' Πρώτη επαφή του Τιάγκο και ωραίο πλασέ με τακουνάκι, ο τερματοφύλακας του ΠΟΞ μπλόκαρε όμως σταθερά.

21' Αναγκαστική αλλαγή για την ΟΜΟΝΟΙΑ, ο Ορτέγα δεν μπορεί να συνεχίσει και αφήνει τη θέση του στον Τιάγκο. Ο Κολομβιανός χτύπησε στο δοκάρι σε μία προσπάθεια του προηγουμένως.

13' Ο Γκόμεθ εκτέλεσε το κόρνερ, από κοντά ο Ορτέγα δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

12' Ωραία προσπάθεια του Μποτεάκ, βρήκε τον Ορτέγα, αυτός σέντραρε και κέρδισε το κόρνερ.

11' Ο Μποτεάκ βρήκε τον Ντάρμπισαϊαρ εντός περιοχής, ο τελευταίος έκανε το σουτ από πλάγια θέση, αλλά αστόχησε.

6' Σουτ του Ορτέγα, έξω η μπάλα

1' Έναρξη του αγώνα

-5' Έτοιμο να ξεκινήσει το φιλικό μεταξύ των δυο ομάδων

-8' Με τις πράσινες εμφανίσεις οι πράσινοι

-12' Η ενδεκάδα του Π.Ο. Ξυλοτύμβου αποτελείται από τους: Λοΐζου, Βελκόφ, Ταύρου, Α. Γκαλίτσιο, Ανδρέου, Αγαπίου, Μούσιτς, Κέκκου, Εμπά, Σιέτ και Μακρίεφ.

-15' Κάτω από την εστία για την Ομόνοια θα βρίσκεται ο Κυριακίδης και στην άμυνα οι Μαυρίας (δεξιά), Λούφτνερ - Σάκκης (κεντρικοί αμυντικοί), Λέτσιακς (αριστερά). Στη μεσαία γραμμή οι Γκόμεθ και Κατελάρης θα είναι οι ανασταλτικοί μέσοι και λίγο πιο μπροστά ο Ορτέγα. Δεξιά στην επίθεση θα αγωνιστεί ο Μποτεάκ, αριστερά ο Εζρά και στην κορυφή ο Ντάρμπισαϊαρ.

-18' Στον πάγκο βρίσκονται οι Χρυσοστόμου, Μανρίκε, Τιάγκο, Λοΐζου, Χαραλάμπους, Περέιρα, Μενοίκου, Χριστοφόρου, Σάββα και Παναγιώτου.

-20' Η εντεκάδα της Ομόνοιας:
Κυριακίδης, Λούφτνερ, Σάκκης, Μαυρίας, Λέτσιακς, Κατελάρης, Γκόμεθ, Ορτέγα, Μποτεάκ, Εζρά και Ντάρμπισαϊαρ.