Σκόρπισε τον Ονήσιλο ο πεντάμορφος Εθνικός πριν την Ομόνοια

Επιβλητική νίκη για τον Εθνικό Άχνας, κόντρα στον Ονήσιλος Σωτήρας σε αγώνα που διεξάχθηκε για το θεσμό του κυπέλλου Coca-Cola Α’ και Β’ Κατηγορίας.

Από την αρχή της αναμέτρησης, η ομάδα της Άχνας είχε την ευκαιρία, ωστόσο δεν κατάφερε να φθάσει σε κάποια καλή ευκαιρία.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 35’, με τον Μαρκόβσκι με πλασέ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Κωνσταντίνου. Στο 37’ ο Κονέ έπιασε ένα δυνατό σουτ από μακριά, με τη μπάλα να κοντράρει και να περνάει έξω. Στην επανάληψη, στο 47' με δυνατό σουτ του Δημήτρη Χαραλάμπους εντός περιοχής, ο Εθνικός άνοιξε το σκορ.

Στο 52’ ο Εθνικός διπλασίασε τα τέρματα του με τον Αντρέα Ηλία, ο οποίος πλασάρει εύστοχα τον Κωνσταντίνου. Στο 63' ο Μάριος Ηλία έκανε το 0-3, πλασάροντας σε κενή εστία. Στην συνέχεια, στο 66' ο Κύπριος ποδοσφαιριστής έκανε το 4-0 με δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Η προσφυγική ομάδα στο 80'  έκανε το 5-0 με τον Μαρκόβσκι, ενώ Πιτσιλλίδης δύο λεπτά αργότερα μείωσε για τον Ονήσιλο.

Ονήσιλλος: Κωνσταντίνου, Ευσταθίου, Κάστανος, Μαυρουδής, Κωνσταντίνου, Αναστασίου (53' Μ. Χαραλάμπους), Μπατίστα (46' Τζούλιου), Καλλής, Μαραθωνίτης (46' Γαβαλίδης), Κατσιαρής, Πιτσιλλίδης

Εθνικός Άχνας: Στρατηλάτης, Κ.Ηλία, Μ.Ηλία, Χαραλάμπους, Σ.Κκονέ, Μπ.Μαρκόσκι (46' Ευσταθίου), Χριστοφή, Α.Ηλία, Παπαγεωργίου (60' Κουσιάππας), Ιωάννου (46' Φοινίρης), Ι.Μαρκόβσκι

Σκόρερ: Χαραλάμπους 47' Ηλία 53' Μάριος Ηλία 63' 66', Μαρκόβσκι 80' / Πιτσιλλίδης 82'

Διαιτητής: Ανδρέας Στρούθου

Έσπασε το αήττητο της Ομόνοιας και πέτυχε την πρώτη της νίκη η Ανόρθωση
Το ήθελαν και το προσπάθησαν και οι δύο όμως φεύγουν με ισοπαλία από το Αλφαμέγα Άρης και Απόλλων
ΒΙΝΤΕΟ: «Τα πιο σπουδαία γκολ είναι αυτά της ζωής»-Βραβεύτηκε ο μικρός Ανδρέας από το «Famagusta»
Αυξημένα μέτρα ασφαλείας στο ντέρμπι Ανόρθωσης-Ομόνοιας στο Παπαδόπουλος (pics)