Με γκολάρες αλα Τιμούρ έσπασε το ρόδι στην Αρένα η Ανόρθωση

Αλώβητη φεύγει από την Αρένα και απολαμβάνει τη μοναξιά στην κορυφή η Ανόρθωση, καθώς ήταν αποτελεσματική και πήρε το ζητούμενο κόντρα στην ΑΕΚ, που επικράτησε με 2-1.

Με δύο εκπληκτικά γκολ η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε τη νίκη, καθώς στο 34' ο Καλτσάς με ένα κεραυνό έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Τόνιο, ενώ στο 54' ο Οκριασβίλι με ένα φοβερό σουτ μέσα στην περιοχή, έκανε το 2-0

Στους 24 βαθμούς φθάνει η Κυρία και αφήνει την Ομόνοια στην δεύτερη θέση με 21, ενώ πέτυχε την πρώτη της νίκη στο γήπεδο στο στάδιο της Λάρνακας, για το θεσμό του πρωταθλήματος.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ BINTEO: Με ζωγραφιά Οκριασβίλι... σκλαβώνει την ΑΕΚ η Ανόρθωση

Στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, το παιχνίδι ήταν ισοζυγισμένο. Η Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για την ΑΕΚ στο 7’, αφού ο Τέτε στην αντίπαλη περιοχή έκανε ένα γύρισμα σουτ και κέρδισε κόρνερ.

Ακολούθως, στο 17’ ο Ράγιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ σε πολύ καλό σημείο κοντά στην περιοχή της ΑΕΚ, ο 33χρονος σημάδεψε το δοκάρι του Τόνιο.

Στο 25’ μετά από κάθετη πάσα του Μοϊσοβ, ο Γιάννου έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ανόρθωσης, ωστόσο το σουτ του ήταν άστοχο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ BINTEO: Ασύλληπτη γκολάρα στην Αρένα με Καλτσά

Ένα απίθανο γκολ από τον Καλτσά στο 34’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ράγιος, η μπάλα απομακρύνθηκε από την περιοχή της ΑΕΚ και έφθασε στο πόδι του Καλτσά, ο οποίος με ένα κεραυνό έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Τόνιο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το παιχνίδι ήταν και πάλι ισοζυγισμένο στα πρώτα στάδια, ωστόσο στο 54’ ο Οκριασβίλι σημείωσε ένα εκπληκτικό γκολ.

Ο Γεωργιανός, με ένα φοβερό σουτ μέσα στην περιοχή, έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Τόνιο και έκανε το 2-0 για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Η ΑΕΚ πίεσε την ομάδα της Αμμοχώστου για το γκολ που θα την βάλει στο παιχνίδι, αφού είχε και τη κατοχή και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τρισκόφσκι στην καρδιά της περιοχής έκανε το πλασέ και μείωσε σε 2-1 για την ομάδα της Λάρνακας.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ: Ένταση και κοκορομαχίες στο ντέρμπι ΑΕΚ-Ανόρθωση

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς(83' Αναστασίου), Μοϊσόφ, Γκονθάλεθ, Πλάνας, Κάσες (58′ Τολμές), Σάστρε, Τέτε, Χέφελ, Τρισκόφσκι, Γιάννου (79′ Κίβενι).

Ανόρθωση: Παπαδόπουλος, Σελίν, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Γκαλίτσιος (78′ Ιωάννου), Κ. Αρτυματά, Νταουσβίλι, Ράγιος, Κάλτσας (63′ Μαργκάσα), Οκριασβίλι, Ντούρις (68′ Μανθάτης).

Σκόρερ: 34′ Καλτσάς, 54′ Οκριασβίλι, Τρισκόφσκι 91'

Κίτρινες:  Χέφελ, Κάσες, Σάστρε / Νταουσβίλι, Ράγιος, Ντούρις, Μαργκάσα

Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Το μήνυμα του Μπεν Σιμόν για το ντέρμπι με την Ομόνοια-«Είμαστε συγκεντρωμένοι στα μικρά πράγματα»
Ολοκληρώνεται με δύο αγώνες, η 10η αγωνιστική για τον Β΄ όμιλο του Πρωταθλήματος
Πράσινη παράνοια για την Ομόνοια 29Μ-Ξεπέρασε τις 2.000 η προπώληση για το ντέρμπι τίτλου
Κέρδισε τη Σαλαμίνα και συνεχίζει τη μάχη η Δόξα-Επικράτησε του Εθνικού ο Οθέλλος
BINTEO: Η ανάλυση πίσω από την φωτοβολίδα του Τάνκοβιτς που ξέρανε τον Απόλλωνα-Στα 35 μέτρα με 85 χλμ
Τώρα που η μπάλα καίει καλούνται να αποδείξουν πόσα καντάρια μπάλας ξέρουν-Όλα τα βαθμολογικά δεδομένα
Δημητρίου: Προχωρούν οι διαδικασίες για ιδιόκτητο γήπεδο και ανακαίνιση του Ηλίας Πούλλος