Έριξε βόμβα μεγατόνων και σκλάβωσε τον ΑΠΟΕΛ ο Ολυμπιακός

Μεγαλειώδης νίκη για τον Ολυμπιακό, καθώς κοίταξε στα μάτια τον ΑΠΟΕΛ και του επιβλήθηκε με 2-0, χωρίς να τον αφήσει να κάνει το παιχνίδι του, σκοράροντας λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και λίγο πριν το τέλος του αγώνα πανηγύρισε το τρίποντο και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Οι μαυροπράσινοι ήταν αποτελεσματικοί, ενώ οι γαλαζοκίτρινοι ήταν κατώτεροι των περιστάσεων, καθώς όταν δέχθηκαν το γκολ στο πρώτο μέρος δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, αλλά ούτε να δημιουργήσουν ουσιαστικές ευκαιρίες για ν φθάσουν στην ισοφάριση.

Μόλις στο 4’ λεπτό ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Μάτιτς απευθείας, ωστόσο ο Μπάιζα ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ Τα είπαν στο Μακάρειο Πετρίδης-Τορναρίτης

Πέντε λεπτά αργότερα, μετά από λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού ο Άλεφ βρέθηκε απέναντι στον Μπάιζα, ωστόσο αστόχησε, καθώς το πλασέ του ήταν αδύναμο και μπλόκαρε με ευκολία ο κίπερ του Ολυμπιακού.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ Τα πήρε στο κρανίο ο Ντολ με Τάμαρι

Στην πρώτη τελική του στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός ήταν αποτελεσματικό και πήρε κεφάλι στο σκορ στο 35’ με τον Ντουβεντρού.

Ο Αγιτέ με τακουνάκι βρήκε τον Ντουβεντρού, ο οποίος πέρασε τον Σάβιτς στην καρδιά της περιοχής των γαλαζοκιτρίνων και άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ Τιμώρησε τον ΑΠΟΕΛ ο Ντουβεντρού στο Μακάρειο

Στο 68’ της αναμέτρησης, ο Γιάκολις από τα αριστερά έκανε το γύρισμα προς την περιοχή του Ολυμπιακού, ο Πάβλοβιτς έκανε το σουτ προς την εστία των γηπεδούχων, ωστόσο το σουτ του ήταν αρκετά άστοχο.

Ο Χαλένιους έκανε το γύρισμα στην καρδιά της περιοχής του Ολυμπιακού, με τον Μάτιτς να κάνει το σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Μπάζια, στο 70’. Τρία λεπτά αργότερα, ο Αγιτέ έκανε το σουτ, στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ Χάνει Μερκή ο ΑΠΟΕΛ

Μετά από φάουλ που έκανε ο Μιχαΐλοβιτς στον Μπιλάλ προτού βγει μόνος απέναντι στον Μπέλετς, ο ποδοσφαιριστής των γαλαζοκιτρίνων είδε την κόκκινη κάρτα στο 81'.

Στο 83' με απευθείας εκτέλεση φάουλ σε πολύ καλό σημείο, ο Κικό εκτέλεσε και η μπάλα πέρασε μέσα από το τοίχος των ποδοσφαιριστών του ΑΠΟΕΛ και έκανε το 2-0 για τους μαυροπράσινους.

Στο 86' ο ίδιο ποδοσφαιριστής, πήγε να κρεμάσει τον Μπέλτς με την μπάλα να περνά εκατοστά από το δοκάρι του ΑΠΟΕΛ