Πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο η Κύπρος-Έχασε και από το Αζερμπαϊτζάν

Την δεύτερη της ήττα για το Nations League, γνώρισε η Εθνική Κύπρου, με σκορ 0-1 από το Αζερμπαϊτζάν στο στάδιο ΓΣΠ.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, στο πρώτο μέρος ήταν πολύ κακό και έδειξε τρανταχτές αδυναμίες, με αποτέλεσμα στο 29ο λεπτό να δεχθεί το γκολ από σουτ του Μεντβέντεφ, μετά από κακό διώξιμο της άμυνας της Εθνικής. Στην επανάληψη, παρότι η Κύπρος παρουσιάστηκε βελτιωμένη, εντούτοις δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίκτυα.

Ως εκ τούτου, έμεινε στην τελευταία θέση του ομίλου, χωρίς βαθμό.

Το προφίλ του αγώνα
Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι Αζέροι ξεκίνησαν δυνατά και θέλησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο, με τους διεθνείς να κλείνουν σωστά τους χώρους και να μην επιτρέπουν στους φιλοξενούμενους να φτάσουν στην εστία του Κυριακίδη.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο το Αζερμπαϊτζάν επέβαλε πλήρως το ρυθμό του στο γήπεδο, πιέζοντας ψηλά την Εθνική, η οποία έψαχνε τρόπους για να ισορροπήσει το παιχνίδι.

Στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, έπειτα από λάθος των αμυντικών της Εθνικής, η μπάλα έφθασε στον Μεντβέντεφ, ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στον ουρανό των δικτύων του Κυριακίδη.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική παρουσιάστηκε καλύτερη, ανεβάζοντας ψηλά τις γραμμές της και κάνοντας δύσκολη την ανάπτυξη των Αζέρων, ωστόσο μέχρι το 60ο λεπτό δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Μπαλάγεβ.

Παρότι η Εθνική έψαξε το δρόμο προς τα δίκτυα, εντούτοις, μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία των φιλοξενουμένων και το τελευταίο σφύριγμα την βρήκε να δέχεται την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της.

Οι ενδεκάδες:
Κύπρος: Kυριακίδης, Χάρης Κυριάκου, Καρώ, Λαΐφης, Β. Σιέλης, Κούσουλος (57' Χάμπος Κυριάκου), Κάστανος (77΄Σπόλιαριτς), Τζιωνής, Χριστοφή (57' Λοΐζου), Πίττας, Σωτηρίου

Αζερμπαϊτζάν: Μπαλάγιεφ, Γκαράγιεφ, Μουσταφαζάντε, Μεντβέντεφ, Σαϊντέγεφ, Α. Χουσεΐνοφ, Μ. Χουσεΐνοφ, Τζαμάλοφ (59′ Ντινίγιεφ), Κριβότσουκ, Καλιλζάντε (64′ Αμπντουλάγιεφ), Σαντίκοφ (77′ Αλασκάροφ).

ΒΙΝΤΕΟ: Συγκινεί ο 92χρονος που έζησε την Ομόνοια από τη μέρα ίδρυσής της-«Είναι θρησκεία για τον κόσμο της»
Προχωρεί σε έκτακτη Γενική Συνέλευση η Ανόρθωση-Καθοριστικές οι επόμενες κινήσεις
Απάντησε για την αγαπημένη του ομάδα και τον παίκτη που λατρεύει ο Γκομίς-Όσα αποκάλυψε
Κάργας: Αποτύχαμε σαν κοινωνία πιο πολύ χαρήκαμε που αποκλείστηκε η Εθνική