BINTEO: Κατωκοπίτικο χαστούκι στον Ολυμπιακό και κορυφή για τη Δόξα

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε η Δόξα απέναντι στον Ολυμπιακό με σκορ 1-2, στο Μακάρειο στάδιο, που την ανέβασε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και με παίκτη λιγότερο κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει το τρίποντο.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Παναγιώτη Ζαχαρίου στο 6ο λεπτό. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση πλάσαρε τον Σισκόφσκι για το 1-0.

Η Δόξα, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 21ο λεπτό με τον Καρλίτος. Ο Μέσκα μπήκε από δεξιά στην περιοχή, μοίρασε στον Σαντίκ, ο οποίος κατέβασε την μπάλα στον Καρλιτος και ο τελευταίος με δυνατό σουτ ισοφάρισε.

Στο 50’ η Δόξα έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, όταν ο Τραιτσέφσκι έκανε φάουλ, με αποτέλεσμα ο Βασίλης Δημητρίου να του δείξει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, η Δόξα στάθηκε καλά στο γήπεδο και σε μια αντεπίθεση στο 70ο λεπτό ο Μιντίκης μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Βαν Κέσσελ, με τον Βασίλη Δημητρίου να δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο Σαντίκ ευστόχησε γράφοντας το τελικό 1-2.