Πήρε την πρόκριση στα πέναλτι η Ομόνοια

Στην παράταση για τρίτο σερί παιχνίδι οδηγήθηκε η Ομόνοια. Οι πράσινοι εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 με τον Ερυθρό Αστέρα στο ΓΣΠ και θα παίξουν τα ρέστα τους στο μισάωρο της παράτασης.

Οι πράσινοι, θέλουν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους και να πάρουν τη νίκη, που θα τους στείλει στον τέταρτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, εκεί όπου τους περιμένει ο Ολυμπιακός Πειραιώς.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ επιθετικά το παιχνίδι και δημιούργησαν ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες.

Το τριφύλλι κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Μίκαελ Λούφτνερ στο 31' της αναμέτρησης, βάζοντας τους πράσινους σε θέση οδηγού.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ο αμυντικός του τριφυλλιού από κοντινή απόσταση έγραψε το 1-0 για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ.

Περίπου δεκατέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ερυθρός Αστέρας έφερε το ματς στα ίσα στο 45’. Μετά από σέντρα του Μπεν ο Ίβανιτς πετάχτηκε ψηλά στην περιοχή και έγραψε το 1-1, με τον Χούμποτσαν να μην τον προλαβαίνει.

Πάρα τις ευκαιρίες που έχασαν οι δύο ομάδες, δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ για να πάρουν την πρόκριση, με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί σε ημίωρη παράταση.

Το σφύριγμα της λήξης των 120 λεπτών, βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες και το εισιτήριο πρόκρισης παίχτηκε στην ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.

-Ντέγκενεκ, αποκρούει ο Φαμπιάνο

-Λέσιακς 4-2 η Ομόνοια και προκρίνεται στον τέταρτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν (93' Κούσουλος), Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσγιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Μποτεάκ, Τιάγκο, Παπουλής, Κακουλλής (65′ Σενέ).

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Στάνκοβιτς): Μπόριαν, Γκόμπελιτς, Μιλούνοβιτς, Ντεγένεκ, Ρόντιτς, Σανόγκο, Κανγκά, Ίβανιτς, Μπεν, Κάταϊ, Βουκάνοβιτς (89' Φαλτσινέλι).

Σκόρερ: 31′ Λούφτνερ / 45′ Ίβανιτς

Κίτρινες: Χούμποτσαν / Σανόγκο, Κάταϊ

Πηγή φωτογραφίας: FK Crvena zvezda in English Twitter

Λύση συνεργασίας Ανόρθωσης με Thioune-Χάρισε μέρος των δεδουλευμένων του
Ανακοίνωσε εισιτήρια για τους δυο τελευταίους αγώνες η Ανόρθωση-«Αυτά τα sold out… θα είναι μόνο για μας»
Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές στα ντέρμπι των πλέι οφ και τα παιχνίδια του δεύτερού ομίλου
Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Ψάχνει νίκη Ευρώπης η Ομόνοια, παίζει τα ρέστα του ο Άρης