Ήρωας ο Φαμπιάνο, έπιασε δυο πέναλτι κι έστειλε την Ομόνοια για πρώτη φορά στους ομίλους

Παλικαρίσια πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ πέτυχε η Ομόνοια, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα στα πέναλτι με 4-2.

Το τριφύλλι κέρδισε επάξια την πρόκρισή του για πρώτη φορά στην ιστορία του με ήρωα τον Φαμπιάνο ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι κι έστειλε την ομάδα του και τους απανταχού Ομονοιάτες στα... ουράνια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους στην κανονική διάρκεια του αγώνα (σ.σ. 1-1), γι' αυτό και οδηγήθηκαν σε παράταση και πέναλτι.

Το τριφύλλι κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Μίκαελ Λούφτνερ στο 31' της αναμέτρησης, βάζοντας τους πράσινους σε θέση οδηγού.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ο αμυντικός του τριφυλλιού από κοντινή απόσταση έγραψε το 1-0 για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ.

Περίπου δεκατέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ερυθρός Αστέρας έφερε το ματς στα ίσα στο 45’. Μετά από σέντρα του Μπεν ο Ίβανιτς πετάχτηκε ψηλά στην περιοχή και έγραψε το 1-1, με τον Χούμποτσαν να μην τον προλαβαίνει.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έδειξαν καλή διάθεση για να επιτεθούν. Το τριφύλλι έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί για δεύτερη φορά με τον Μποτεάκ στο 67'. Μετά από γυριστό σουτ του Γάλλου εξτρέμ ο Μπόριαν απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του ενενηνταλέπτου και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση. Στην παράταση οι δύο ομάδες φάνηκαν αρκετά κουρασμένες με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στα πέναλτι.

ΓΚΟΛ - Λέσιακς 4-2

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν (93' Κούσουλος), Λανγκ, Λούφτνερ, Λέσιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Μποτεάκ, Τιάγκο (117' Ασαντέ), Παπουλής (98' Λοΐζου), Κακουλλής (65′ Σενέ).

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Στάνκοβιτς): Μπόριαν, Γκόμπελιτς, Μιλούνοβιτς, Ντεγένεκ, Ρόντιτς (106' Γκάιτς), Σανόγκο, Κανγκά, Ίβανιτς, Μπεν, Κάταϊ (101' Γκάβριτς), Βουκάνοβιτς (89' Φαλτσινέλι).

Σκόρερ: 31′ Λούφτνερ / 45′ Ίβανιτς

Κίτρινες: Χούμποτσαν, Κούσουλος, Σενέ / Σανόγκο, Κάταϊ, Μιλούνοβιτς, Γκάιτς

Καταργεί το πρόγραμμα «Άτλας» η Ανόρθωση-Έκκληση προς κατόχους καρτών διαρκείας για προπληρωμή
Οι λεπτομέρειες για τη διεξαγωγή του τελικού κυπέλλου-Η ανακοίνωση της ΚΟΠ
Η θέση της Καρμιώτισσας για το 6-6-«Έχουμε το μέτωπο μας καθαρό, έχουμε παντελονάτο πρόεδρο»
Η επίσημη θέση του Άρη για το μέλλον του Σπιλέφσκι-«Διαβάζουμε διάφορα, δεν ισχύει τίποτα»
Η άποψη του Χαραλαμπίδη για τη μάχη του τίτλου-«Εκτιμώ ότι είναι 50-50»