Πέμπτη, 29 Οκτωβρίου, 2020 | Επικοινωνία
trans gif

ΒΙΝΤΕΟ: Άγγιξε το θαύμα η Ανόρθωση σε ματς ροντέο με πέντε γκολ και δύο κόκκινες

24/09/2020 23:19

Μπορεί να προσπάθησε, να πάλεψε και να μείωσε το σκορ, όμως πλήρωσε το πολύ κακό πρώτο της εικοσάλεπτο στον αγώνα με την Βασιλεία και αποκλείστηκε, με σκορ 3-2 η Ανόρθωση.

Η αποστολή της Κυρίας, ήταν έτσι κι αλλιώς δύσκολη, και έγινε ακόμα δυσκολότερη μετά τα γκολ των Βίντμερ στο 3', Κάμπο στο 12' και αυτογκόλ του Αμπαρτζουμιάν στο 20'. Η ομάδα της Αμμοχώστου, μείωσε στο σκορ στο 45' με τον Βργκοτς και στο 66' έγραψε το τελικό 3-2, με τον Κβιλιτάια.

Το προφίλ του αγώνα:
Μόλις στο τρίτο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ και μπέρδεμα στην περιοχή της Ανόρθωσης, ο Βίντμερ με δυνατό σουτ νίκησε τον Λόρια για το 1-0 της Βασιλείας.
Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν το προβάδισμά τους στο 12' της αναμέτρησης, όταν ο Κάμπο με δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Λόρια κι έγραψε το 2-0.
Στο 20' της αναμέτρησης ο Λόρια απέκρουσε σουτ επιθετικού των Ελβετών, ωστόσο η μπάλα χτύπησε στον Αρμένιο και κατέληξε στα δίκτυα για το 3-0.
Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, μετά από κόρνερ και ασταθές διώξιμο της άμυνας των Ελβετών, ο αμυντικός της Κυρίας, έπιασε ένα ξερό σουτ και έστειλε την μπάλα στη γωνιά του Νίκολιτς.
Η ομάδα της Αμμοχώστου έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης μετά την αποβολή του Τορνίκε Οκριασβίλι, ο οποίος ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα αμυντικού των γηπεδούχων. Ο διαιτητής της αναμέτρησης έκρινε ότι ο ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης έκανε θέατρο και του έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρότι η Ανόρθωση έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Οκριασβίλι, κατάφερε να μειώσει στο σκορ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κβιλιτάια.

Μετά την ανατροπή του Αμπαρτζουμιάν, η οποία στην επαναληπτική προβολή, φαίνεται να έγινε στα όρια της περιοχής, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Γεωργιανό επιθετικό να σημαδεύει σωστά για το 3-2.

Η Βασιλεία, έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στο 87' μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχθηκε ο Βαν Μοος, για φάουλ στον ΓΓκαλίτσιο.

Οι ενδεκάδες:

Βασιλεία: Νίκολιτς, Φαν Βόλφσβινκελ, Κόμερτ, Βίντμερ, Αλντερέτε, Κάμπο, Μπουλουλού (60′ Φον Μος), Στόκερ, Καμπράλ, Φράι, Παντούλα.

Ανόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Σελίν, Κορέια (46′ Χριστοφή), Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μαργκάσα (62′ Μίχα), Οκριασβίλι, Κβιλιτάια.