Μεγάλο παιχνίδι στο Τσίρειο με τρία γκολ σε είκοσι λεπτά

Τον αποδεκατισμένο, λόγω κορωνοϊού, Εθνικό Άχνας, αντιμετωπίζει ο Απόλλωνας, στο Τσίρειο στάδιο, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι γαλάζιοι της Λεμεσού, ψάχνουν τη νίκη, που θα τους επαναφέρει στην κορυφή της βαθμολογίας και μάλιστα με παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, ο Εθνικός, παρατάσσεται με 18 απουσίες, αφού τόσοι είναι οι ποδοσφαιριστές του που βρέθηκαν θετικοί στον ιό.

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ο Απόλλωνας ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και κυριάρχησε στο γήπεδο. Έτσι στο 23ο λεπτό εξαργύρωσε την υπεροχή του και με πανέξυπνο πλασέ του Ντιγκινί άνοιξε το σκορ.
Τρία λεπτά αργότερα, ο Εθνικός απάντησε και έκανε το 1-1, όταν μετά από εξαιρετική κούρσα του Ζάκπα από δεξιά, η μπάλα έφθασε στον Ντόλεζαλ, ο οποίος από κοντά νίκησε τον Δημητρίου.

Στο 40ο λεπτό, ο Απόλλωνας βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίκτυα, με πλασέ του Μπένσοπ από το ύψος της μικρής περιοχής.
Οι ενδεκάδες:

Απόλλωνας: Δημητρίου, Σακέτι, Πίττας, Μάρκοβιτς, Αγκίρε, Γιαννιώτας, Ρομπέρζ, Χάμπος, Ντιγκινί, Μπέντσοπ, Ματέι.

Εθνικός: Καβαλέουσκι, Περατικός, Κ. Ηλία, Παπαγεωργίου, Χαραλάμπους, Ντολεζάλ, Ζάκπα, Γκόρουπετς, Κκολός, Μωυσέως, Σάβιτς.

Καταργεί το πρόγραμμα «Άτλας» η Ανόρθωση-Έκκληση προς κατόχους καρτών διαρκείας για προπληρωμή
Οι λεπτομέρειες για τη διεξαγωγή του τελικού κυπέλλου-Η ανακοίνωση της ΚΟΠ
Η θέση της Καρμιώτισσας για το 6-6-«Έχουμε το μέτωπο μας καθαρό, έχουμε παντελονάτο πρόεδρο»
Η επίσημη θέση του Άρη για το μέλλον του Σπιλέφσκι-«Διαβάζουμε διάφορα, δεν ισχύει τίποτα»
Η άποψη του Χαραλαμπίδη για τη μάχη του τίτλου-«Εκτιμώ ότι είναι 50-50»