Με ήρωα τον Δημητρίου, πήρε τον πρώτο της βαθμό στο Nations League η Εθνική

Τον πρώτο της βαθμό στη διοργάνωση του Nations League, πανηγύρισε η Εθνική μας ομάδα, η οποία εξήλθε ισόπαλη 0-0 με το Αζερμπαϊτζάν, στα Τίρανα.

Η Εθνική, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Δημήτρη Δημητρίου, που κράτησε απαραβίαστη την εστία του, κατάφερε να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί, αφού μετρούσε τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το προφίλ του αγώνα
Φοβισμένα μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες, ωστόσο το Αζερμπαϊτζάν ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και βρήκε σπουδαίες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, ωστόσο βρήκε μπροστά του τον τερματοφύλακα της Εθνικής Δημήτρη Δημητρίου, ο οποίος ύψωσε τείχος και απέτρεψε όλες τις ευκαιρίες των Αζέρων.

Αποκορύφωμα, το πέναλτι που κέρδισαν στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι, σε ανατροπή του Καρώ στον Σιντάεφ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκαράγεβ, όμως ο Δημητρίου έπεσε σωστά και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ: ΒΙΝΤΕΟ: Ψάρεψε τον Γκαράγιεφ στο πέναλτι ο Δημητρίου, ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς οι διεθνείς

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένη, αλλά δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που βρήκε για να ανοίξει το σκορ, ενώ οι Αζέροι ήταν επικίνδυνοι στην αντεπίθεση, ωστόσο όποτε χρειάστηκε, ο Δημητρίου δήλωσε και πάλι παρών.

Η ταυτότητα του αγώνα

Αζερμπαϊτζάν: Μαγκομεντάλιγεφ, Α. Χουσέινοφ, Μπαντάλοφ, Μουσταφαζάντε (73′ Σεϊντίγεφ), Κρίβοτσουκ, Ιμπραχίμλι (56′ Ντινίγεφ), Γκαράγεφ, Μουσταφάγεφ, Σαλάχλι (56′ Αλασκάροφ), Σαντίκοφ (71′ Χατζίγεφ), Σιντάεφ (81′ Γκορμπάνι).

Κύπρος: Δημητρίου, M. Αντωνίου, Καρώ, Λαΐφης, Γουίλερ, Χριστοφή (69′ Λοΐζου), Χαμ. Κυριάκου (46′ Ζαχαρίου), Αρτυματάς, Τζιωνής (81′ Κούσουλος), Κάστανος, Σωτηρίου (18′ Πίττας).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ: Αποθέωσε τον Δημητρίου ο Απόλλωνας κι αυτός απάντησε κατεβάζοντας τα... ρολά

Άκυρο στο αίτημα της Πάφου για να διεξαχθεί σε άλλο γήπεδο ο τελικός Κυπέλλου
Επιστολή της Πάφου στην ΚΟΠ για αλλαγή έδρας του τελικού κυπέλλου
Αφιερωμένες αγωνιστικές για την τελική φάση του EURO
Δύο παιχνίδια για την 11η αγωνιστική στον δεύτερο όμιλο
Στην Περιστερώνα ο τελικός Κυπέλλου Apollon Ladies-Λευκοθέα Λατσιών
Σύσκεψη την Πέμπτη για τον τελικό κυπέλλου-Καθορίζεται ο αριθμός εισιτηρίων και η ώρα
«Η ΑΕΚ μπορεί να έχει κάποιους παίκτες πιο ποιοτικούς, όμως ο ΑΠΟΕΛ είναι καλύτερος ως σύνολο»