Με νίκη πιάνει κορυφή η Ανόρθωση-Δύσκολη έξοδος στην Πάφο

Μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για να ανέβει στην κορυφή έχει η Ανόρθωση, η οποία για να τα καταφέρει, πρέπει να περάσει από το εμπόδιο της Καρμιώτισσας, στο στάδιο Στέλιος Κυριακίδης.

Οι κυανόλευκοι, μετά το στραβοπάτημα του Απόλλωνα στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ, με ενδεχόμενη νίκη θα ανέβουν στην κορυφή, με παιχνίδι περισσότερο, ενώ θα ανοίξουν τη διαφορά από τους συνδιεκδικητές τους για τον τίτλο.

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ θέλει να ξεκολλήσει από τους έξι βαθμούς και να ανέβει βαθμολογικά.

Η Ανόρθωση ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο έφτιαξε ευκαιρίες για γκολ, με αποκορύφωμα ένα σουτ του Ντορ Μίχα, ωστόσο βρήκε μπροστά της ένα εξαιρετικό Κυριακίδη, ο οποίος όποτε χρειάστηκε ήταν σε ετοιμότητα.

Από την άλλη, η Καρμιώτισσα είχε τις δικές της ευκαιρίες, κυρίως από αντεπιθέσεις για να ανοίξει το σκορ. Κάτι τέτοιο δεν έγινε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, στο ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρχαν τόσες πολλές φάσεις, αλλά οι δύο ομάδες βρήκαν το δρόμο προς τα δίκτυα, με δύο πολύ όμορφα γκολ, σε διάστημα τεσσάρων λεπτών

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, με τον Ομάρ Σάσι, μετά από εκπληκτικό σλάλομ που έκανε από δεξιά.

Στο 66’, η Ανόρθωση απάντησε με τον Ντορ Μίχα, ο οποίος εξαπέλυσε ένα κεραυνό, μέσα από τη μεγάλη περιοχή, νικώντας τον Κυριακίδη.

Οι ενδεκάδες:

Καρμιώτισσα: Κυριακίδης, Ευσταθίου, Παχίπης, Ρόμο, Σάσι, Μπαρκάν, Χριστοφή, Πέρεζ, Μαλεκκίδης, Χατζηβασίλης, Ρέινολντς

Ανόρθωση: Τζουρ, Γκαλίτσιος, Σελίν, Βργκοτς, Κορέια, Κ.Αρτυματάς, Μίχα, Καλτσάς, Χούσμπαουερ, Ελουντού, Κβιλιτάια.

H ανακοίνωση της Ανόρθωσης για τη Γενική Συνέλευση-Ορίστηκε Διοικούσα Επιτροπή μέχρι τις 10 Μαΐου
ΒΙΝΤΕΟ: Εννέα γκολ στο στάδιο Άλφαμεγα και τρίποντο για την ΑΕΛ
ΒΙΝΤΕΟ: Μια ντουζίνα γκολ στο Καρμιώτισσα-Οθέλλος
Το ΔΣ της Apollon Ladies ζητά παραίτηση του εκπροσώπου του σωματείου στην ΚΟΠ
Η θέση της Πάφου για το αίτημα στην ΚΟΠ για αλλαγή έδρας του τελικού-«Κάθε ομάδα θα το έκανε»
Σπιλέφσκι: Στην Κύπρο μόλις ανοίξω το στόμα μου, μπαμ κόκκινη
Η επίσημη θέση της Ομόνοιας για το ντέρμπι με ΑΠΟΕΛ-«Ευχόμαστε ο κόσμος μας να νιώσει ξανά τη χαρά»