ΒΙΝΤΕΟ: Ονειρικό ντεμπούτο για τον Πετράκη-Γαλάζιο το ντέρμπι και η κορυφή

Νίκη που τον ανέβασε ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, πέτυχε στην Αρένα ο Απόλλωνας, ο οποίος επικράτησε της ΑΕΚ με 1-2. Τα γκολ για τους γαλάζιους, πέτυχαν οι Πίττας στο 29’ και Ντιγκινί στο 72’. Για την ΑΕΚ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ακοράν στο 65’.

Με τη νίκη του ο Απόλλωνας έφθασε στους 23 βαθμούς, όσους έχει και η Ανόρθωση, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στους 16, όσους έχει και η Ομόνοια.

Το προφίλ του αγώνα
Καλύτερος από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, απέναντι στην ΑΕΚ ήταν ο Απόλλωνας, ο οποίος ωστόσο δεν κατάφερε να μετατρέψει την υπεροχή του σε ευκαιρίες.

Αυτά, μέχρι το 29ο λεπτό, όταν ο Πίττας άνοιξε το σκορ, με σλάλομ του Γιάννη Πίττα, ο οποίος στη συνέχεια κεραυνοβόλησε τον Τέουκενσς για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε ένα αγώνα κέντρου.

Στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης, η ΑΕΚ, βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα, με τον Ακοράν Ρέγιες, ο οποίος μπήκε στην περιοχή μετά από ατομική ενέργεια και με ένα φοβερό σουτ νίκησε τον Δημητρίου για το 1-1.

Το δεύτερο τέρμα για την ομάδα της Λεμεσού σκόραρε ο Ντιγκινί, καθώς στο 72' έγινε δέκτης της μπάλας στην μικρή περιοχή της ΑΕΚ και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
H ταυτότητα του αγώνα

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Φερνάντεθ, Θάντι (80′ Κωνσταντίνου), Μ. Γκονθάλεθ, Τρουγιόλς, Νάντο (67′ Αναστασίου), Σπιρόφσκι, Χέιτλι, Ναράνχο, Σπόλιαριτς (46′ Ακοράν), Μακρής (46′ Τριτσκόφσκι).

Απόλλων: Δημητρίου, Πέδρο (55′ Φιλιώτης), Γιούστε, Σάλαϊ, Αγκίρε, Γιαννιώτας (87′ Βασιλείου), Μάρκοβιτς (46′ Χ. Κυριάκου), Ντένιτς (87′ Νταμπό), Πίττας, Ντιγκινί, Μπέντσοπ (63′ Σατσέτι).