ΒΙΝΤΕΟ: Πάτησε σε... κακοτοπιές και έχασε από τη Δόξα η Ανόρθωση στο Μακάρειο

Σπουδαία αλλά και πανάξια νίκη πέτυχε απέναντι στην Ανόρθωση η Δόξα στο Μακάρειο στάδιο, με σκορ 2-1, χάρη στα γκολ των Σαντικ και Μέσκα και ανάσανε βαθμολογικά.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς, ανέβηκε στους 17 βαθμούς και έπιασε την Ομόνοια στην έβδομη θέση, ενώ η Ανόρθωση παραμένει στην κορυφή, με 26 βαθμούς και αγώνα περισσότερο από τη δεύτερη ΑΕΛ.

Το προφίλ του αγώνα:
Οι δύο ομάδες άρχισαν ορεξάτα τον αγώνα και έψαξαν τους χώρους για να πετύχουν το πρώτο γκολ, ωστόσο δεν βρήκαν τις μεγάλες ευκαιρίες.

Στο 27' της αναμέτρησης η Δόξα πήρε προβάδισμα στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεράτ Σαντίκ.

Μετά από μπαλιά από δεξιά, ο Βργκοτς έκανε χέρι εντός περιοχής με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο Σαντίκ νίκησε τον Λόρια και άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ανόρθωση μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 50" μετά από εξαιρετική μπαλιά του Δημήτρη Χριστοφή, ο Μιχάλης Μανιάς ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης και σε ένα σημείο που η Ανόρθωση έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, η Δόξα ήταν αυτή που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μέσκα.

Ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων μπήκε στην περιοχή της Ανόρθωσης και με ένα χλιαρό σουτ κέρδισε τον Λόρια, ό οποίος έκανε κακή εκτίμηση.
Η ταυτότητα του αγώνα:

Δόξα: Παρασκευά, Μιντίκκης, Πάντιτς, Μουκτάρης, Χριστοφή, Μπόλιεβιτς, Τραϊτσέφσκι (46′ Γκίλσον), Οικονομίδης, Ολιβέιρα (17′ Φιρμίνο), Μέσκα, Σαντίκ.

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος (67′ Καλτσάς), Σίλντενφελντ, Βργκοτς (67′ Μαργκάσα), Σελίν, Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ, Μίχα (34′ Κορέια), Χριστοφή, Κβιλιτάια (25′ Μανιάς).

Ορίστηκαν οι διαιτητές για τα παιχνίδια του δεύτερο γκρουπ
H συμφωνία του Ουάρντα με τη Δόξα, τα ψυχολογικά προβλήματα και οι 150 χιλιάδες
Εννέα χρόνια αήττητος ο ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ κόντρα στην ΑΕΚ
Η υπόσχεση του Μπεν Σιμόν, οι δύο νίκες επί του ΑΠΟΕΛ και οι πιθανές επιστροφές
Κλήση για προπονήσεις της Εθνικής Γυναικών ενόψει Γεωργίας
Το συγκινητικό μήνυμα των οπαδών της Πάφου για τον Νάσο-«Αυτό το κύπελλο το θέλουμε και για σένα»
Η Ανόρθωση έβγαλε σε δημοπρασία συλλεκτική μπάλα με υπογραφές από τους κορυφαίους παίκτες της
Αδιόρθωτος Ουάρντα, πληρώνει ακόμη τις... αταξίες του-Παρελθόν και από τον Πανσερραϊκό
«Δέκα χρόνια από τη μέρα που έφυγε από κοντά μας ο Γιώργος Γκουγκούρης, στο δρόμο για το γήπεδο»