ΒΙΝΤΕΟ: Δια ποδός Πίττα δραπέτευσε από το Μακάρειο και πάτησε κορυφή ο Απόλλωνας

Τη νίκη που τον στέλνει στην κορυφή πέτυχε ο Απόλλωνας στο Μακάρειο, απέναντι στην μαχητική Δόξα, με σκορ 0-1.

Οι γαλάζιοι της Λεμεσού βρήκαν το δρόμο προς τα δίκτυα στο 51ο λεπτό του αγώνα με τον Γιάννη Πίττα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ζοάο Πέδρο.

Με τη νίκη του ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 29 βαθμούς, ενώ η Δόξα έμεινε στους 17 και την όγδοη θέση.

Φοβισμένα μπήκαν στο γήπεδο οι δύο ομάδες οι οποίες είχαν ως πρώτιστο στόχο να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα και μετά να βγουν στην επίθεση για να πετύχουν κάποιο γκολ, το οποίο θα τους έδινε το προβάδισμα.

Ο Απόλλωνας μετά το δεκάλεπτο ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε να βρει διαδρόμους για να φθάσει στην εστία του Παρασκευά, όμως δεν τα κατάφερε, αφού οι ποδοσφαιριστές της Δόξας έκλεισαν καλά τους χώρους.

Το ίδιο συνέβη και με την αμυντική λειτουργία του Απόλλωνα, αφού οι αμυντικοί των γαλάζιων δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας μπήκε πιο επιθετικά και μόλις στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ με τον Γιάννη Πίττα.

Έπειτα από κόρνερ από δεξιά με τον Ζοάο Πέδρο, η μπάλα έφθασε στον Πίττα, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Παρασκευά για το 0-1.
Μετά το γκολ ο Απόλλωνας έχασε κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά του, όμως ο τερματοφύλακας της Δόξας Ανδρέας Παρασκευά, δήλωσε παρών όποτε χρειάστηκε και κράτησε όρθια την ομάδα του.

Δόξα: Παρασκευά, Μιντίκκης, Πάντιτς, Μουχτάρης, Χριστοφή (67′ Ολιβέιρα), Μπόλιεβιτς, Τραϊτσέφσκι (76′ Κίκας), Οικονομίδης, Mέσκα, Φιρμίνο (76′ Λουίς Κάρλος), Σαντίκ

Απόλλων: Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου (79′ Σάλαϊ), Σατσέτι (26′ Ντένιτς), Χάμπος Κυριάκου, Πίττας, Γιαννιώτας, Ματέι (72′ Νταμπό), Ντιγκινί

H ανακοίνωση της Ανόρθωσης για τη Γενική Συνέλευση-Ορίστηκε Διοικούσα Επιτροπή μέχρι τις 10 Μαΐου
ΒΙΝΤΕΟ: Εννέα γκολ στο στάδιο Άλφαμεγα και τρίποντο για την ΑΕΛ
ΒΙΝΤΕΟ: Μια ντουζίνα γκολ στο Καρμιώτισσα-Οθέλλος
Το ΔΣ της Apollon Ladies ζητά παραίτηση του εκπροσώπου του σωματείου στην ΚΟΠ
Η θέση της Πάφου για το αίτημα στην ΚΟΠ για αλλαγή έδρας του τελικού-«Κάθε ομάδα θα το έκανε»
Σπιλέφσκι: Στην Κύπρο μόλις ανοίξω το στόμα μου, μπαμ κόκκινη
Η επίσημη θέση της Ομόνοιας για το ντέρμπι με ΑΠΟΕΛ-«Ευχόμαστε ο κόσμος μας να νιώσει ξανά τη χαρά»