Όταν ζεστάθηκαν οι μηχανές, έσβησε τα… φώτα στον Απόλλωνα η Ομόνοια

Τεράστια νίκη που την φέρνει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή, πέτυχε η Ομόνοια, η οποία κέρδισε με 2-1 τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ.

Οι πράσινοι, παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 0-1 με γκολ του Ντιγκινί, γύρισαν το παιχνίδι με γκολ του Τιάγκο και αυτογκόλ του Γιούστε και πήραν τη νίκη. Με το τρίποντο που κατέκτησε, η Ομόνοια ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 35 βαθμούς, ενώ ο Απόλλωνας έμεινε στους 36 και την πρώτη θέση.

Το προφίλ του αγώνα:

Ξάφνιασε την Ομόνοια ο Απόλλωνας με την έναρξη του αγώνα, αφού μόλις στο δεύτερο λεπτό βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Ντιγκινί.

Ο Πίττας ήταν αυτός που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει ασταθώς και την μπάλα να φτάνει στον Ντιγκινί, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 0-1.

Στο 25' ο Τιάγκο, έπειτα από σέντρα του Λέζιακς, έγινε αποδέκτης της μπάλας και με συρτό όμορφο σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Μετά το γκολ της, η Ομόνοια ανέβασε στροφές και πίεσε τον Απόλλωνα για ένα δεύτερο γκολ, όμως μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν κατάφερε να βρει ξανά το δρόμο προς τα δίκτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες μπήκαν με πρώτιστο στόχο να προφυλάξουν τα νώτα τους και ακολούθως να επιτεθούν.

Τελικά, στο 64' η Ομόνοια κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με αυτογκόλ του Γιούστε.

Ο Λέζιακς ήταν αυτός που μπήκε στην περιοχή των γαλάζιων, γύρισε την μπάλα και αυτή κτύπησε στον Γιούστε και κατέληξε στα δίκτυα του Δημητρίου.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Γκόμες, Κούσουλος, Παπουλής (83′ Ντούρις), Τζιωνής, Τιάγκο, Ασάντε (88' Χούμποτσαν).

Απόλλων: Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Σάλαϊ, Βασιλείου (87′ Γκακπέ), Ντένιτς (70′ Κυριάκου), Κατελάρης, Πίττας, Γιαννιώτας, Ντιγκινί, Νταμπό (70′ Μπένσοπ).

Πράσινη παράνοια για την Ομόνοια 29Μ-Ξεπέρασε τις 2.000 η προπώληση για το ντέρμπι τίτλου
Κέρδισε τη Σαλαμίνα και συνεχίζει τη μάχη η Δόξα-Επικράτησε του Εθνικού ο Οθέλλος
BINTEO: Η ανάλυση πίσω από την φωτοβολίδα του Τάνκοβιτς που ξέρανε τον Απόλλωνα-Στα 35 μέτρα με 85 χλμ
Τώρα που η μπάλα καίει καλούνται να αποδείξουν πόσα καντάρια μπάλας ξέρουν-Όλα τα βαθμολογικά δεδομένα
Δημητρίου: Προχωρούν οι διαδικασίες για ιδιόκτητο γήπεδο και ανακαίνιση του Ηλίας Πούλλος