ΒΙΝΤΕΟ: Κέρασε... λουκουμάδες την ΑΕΚ και ανέβηκε στην κορυφή η ΑΕΛ

Νίκη που την ανεβάζει στην κορυφή της βαθμολογίας πέτυχε η ΑΕΛ απέναντι στην ΑΕΚ, στο Τσίρειο στάδιο με 3-1.

Παρότι οι γαλαζοκίτρινοι βρέθηκαν να χάνουν με 0-1 από γκολ του Ακοράν Ρέγιες, ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα με δύο γκολ του Μπάμπιτς και ένα του Ντανίλο.

Το προφίλ του αγώνα:

Ένα δεκαπεντάλεπτο χρειάστηκε η ΑΕΚ για να ανοίξει το σκορ στον αγώνα, με τον Ακοράν Ρέγιες.

Ο Ακοράν πήρε τη μπαλιά από δεξιά από τον Φερνάντεζ και με πλασέ εντός περιοχής, νίκησε τον Βοζίνια για το 0-1.

Η ΑΕΛ μετά το γκολ της ΑΕΚ άρχισε να πιέζει για την ισοφάριση και στο 35' τα κατάφερε με τον Μπάμπιτς. Ο Κροάτης πήρε την πάσα από τον Σίτο Ριέρα και με προβολή νίκησε τον Τόνιο, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε πιο απαιτητικά και σε ένα τρίλεπτο ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα με γκολ των Ντανίλο και Μπάμπιτς.

Ο Μηνάς Αντωνίου στο 59’ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, και κρέμασε τον Τόνιο, όμως οι αμυντικοί της ΑΕΚ πρόλαβαν την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Ακολούθως υπήρξε μελέ μέσα στην περιοχή και ο Ντανίλο με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 2-1.

Τρία λεπτά αργότερα, έπειτα από μπαλιά από δεξιά, ο Μπάμπιτς μπήκε στην πορεία της μπάλας και κρέμασε τον Τόνιο για το 3-1.

Στο 94ο λεπτό της αναμέτρησης, η ΑΕΛ έχασε πέναλτι με τον Μαέ για να κάνει το 4-1, αφού η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και έφυγε έξω.

Η ταυτότητα του αγώνα:

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου (Κέρκεζ 81′), Τεϊσέιρα, Ράσο, Σάντος, Ριέρα, Ζντραφκόφσκι, Ντανίλο, Τόρες (85′ Γκαζαριάν), Αβραάμ και Μπάμπιτς (Εμαέ 78′)

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Γκονθάλεθ, Αντωνιάδης (46′ Σούτερνεντ), Φερνάντεθ, Σπιρόφσκι (39′ Χάουγκεν), Χέιτλι, Ιωάννου (53′ Γκαρσία), Ακοράν, Μακρής (65′ Μαρτίνεθ), Ναράνχο (64′ Τολεμές).

ΒΙΝΤΕΟ: Αποκαλύψεις Τάνκοβιτς για τη φοβερή γκολάρα που έστειλε την Πάφο στον τελικό
Σόκαρε τον Απόλλωνα σε νεκρό χρόνο η Πάφος και πέταξε για τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της
BINTEO: Το πέναλτι που κέρδισε μέσω VAR ο Απόλλωνας και το γκολ που έφερε την έκρηξη στις κερκίδες
Το respect του Σπιλέφσκι στους Ομονοιάτες-«Όποτε φώναζε ο κόσμος της Ομόνοιας σηκωνόταν η τρίχα μου»
BINTEO: Με σβηστές μηχανές πήρε την πρόκριση στο τελικό η Ομόνοια και πάει να γράψει ιστορία
BINTEO: Το εντυπωσιακό κορεό που έφτιαξαν οι οπαδοί του Απόλλωνα στο ασφυκτικά γεμάτο Άλφαμεγα
BINTEO: Η τεράστια χαμένη ευκαιρία του Κακουλλή που τους πέρασε όλους στο ΓΣΠ