ʼνοιξε το σκορ με Λοΐζου η Ομόνοια

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας αγώνας διεξάγεται στο Τσίρειο στάδιο μεταξύ ΑΕΛ και Ομόνοιας, για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τις δύο ομάδες να θέλουν το τρίποντο για να πατήσουν κορυφή.

Η γηπεδούχος ΑΕΛ, που βρίσκεται στην πρώτη θέση, σε περίπτωση νίκης θα διατηρηθεί στην κορυφή και θα αρχίσει να σκέφτεται σιγά σιγά το ενδεχόμενο κατάκτησης του πρωταθλήματος, ενώ αν νικήτρια είναι η Ομόνοια, θα σκαρφαλώσει στην πρώτη θέση.

Οι δύο ομάδες είναι αυτή τη στιγμή οι πιο φορμαρισμένες του πρωταθλήματος, αφού μετρούν έξι νίκες και μια ισοπαλία στα τελευταία επτά παιχνίδια.

Το προφίλ του αγώνα:

Νωρίς νωρίς πήρε προβάδισμα στο σκορ η Ομόνοια με τον νεαρό Λοΐζου. Ο νεαρός άσος των πρασίνων, πήρε ασίστ από τον Λέζιακς στο έκτο λεπτό και με πλασέ άνοιξε το σκορ, γράφοντας το 0-1.

Μετά το γκολ της Ομόνοιας, η ΑΕΛ ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και προσπάθησε να ισοφαρίσει το σκορ, όμως η άμυνα της Ομόνοιας έκλεισε καλά τους χώρους και κατάφερε να απομακρύνει κάθε κίνδυνο μπροστά από την εστία του Φαμπιάνο.

Ο Βραζιλιάνος, χρειάστηκε να παρέμβει μόλις μία φορά, μετά από σουτ του Τόρες στο 43', απομακρύνοντας δύσκολα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση της ΑΕΛ ήταν και πάλι ασφυκτική, με τους ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Κέρκεζ να κερδίζουν αρκετά στημένα και να δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΛ: Βοζίνια, Ράσο, Τσέιρα, Αντωνίου, Σάντος, Ζντραφκοβσκι, Ριέρα, Ντανίλο, Αβραάμ, Τόρρες, Μπάμπιτς

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Λέζιακς, Ντούρις, Τζιωνής, Λανγκ, Κούσουλος, Λοίζου, Κακουλλής

Δημητρίου: Προχωρούν οι διαδικασίες για ιδιόκτητο γήπεδο και ανακαίνιση του Ηλίας Πούλλος
Ορίστηκαν οι διαιτητές στα κρίσιμα ντέρμπι για τη μάχη του πρωταθλήματος
Οπαδός υπέστη ανακοπής καρδιάς στο Απόλλων-Πάφος, νοσηλεύεται στο Γενικό Νοσοκομείο Λεμεσού
«Την πίεση θα την έχει το ΑΠΟΕΛ και όχι εμείς, πολλοί έχουν ξεγράψει τον Άρη και ότι κάναμε φέτος»
Αυλαία για την δέκατη αγωνιστική στον δεύτερο όμιλο
Τέλος και επίσημα από τον Εθνικό ο Σατσιάς
Λέουβενμπεργκ: Πονάει ο αποκλεισμός, όμως θα προχωρήσουμε σε μια νέα σεζόν με καλύτερα αποτελέσματα
Το μήνυμα του Τάνκοβιτς για την ιστορική πρόκριση-«Είμαστε στον τελικό με ψηλά το κεφάλι»
ΒΙΝΤΕΟ: Ανακοίνωσε το νέο του προπονητή ο ΑΣΙΛ