Τέλειωσε την υπόθεση νίκης ο Μπεν Σαχάρ για τον ΑΠΟΕΛ

Άλλος ένας τελικός, είναι ο αγώνας απέναντι στον Ερμή, για τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης τον τελευταίο ενάμιση μήνα.

Οι γαλαζοκίτρινοι, θέλουν πάση θυσία τη νίκη, ώστε να ανέβουν βαθμολογικά και να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη, την ίδια ώρα που ο Ερμής θέλει να κάνει την έκπληξη και να φύγει με βαθμολογικό κέρδος από τη Λευκωσία.

Σημειώνεται ότι αυτός είναι ο πρώτος αγώνας για τον Σάββα Πουρσαϊτίδη στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και έχασε ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Ερμή, ο οποίος είχε δοκάρι με τον Ρουσιά.

Στο 27', ο Γιώργος Εφραίμ, πήρε την μπάλα από τον Νούχιου και με ένα φοβερό σουτ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Καϊκέ για το 1-0.
Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πιέζει τον Ερμή και έψαξε δεύτερο γκολ για να καθαρίσει τον αγώνα. Στην κορυφαία του ευκαιρία, ο Καϊκέ απέτρεψε το γκολ σε τετ α τετ με τον Κλωναρίδη, ενώ είπε όχι και στον Εφραίμ, στην ίδια φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έχασε τεράστια ευκαιρία στο 52' με τον Ντε Βινσέντι, για να πετύχει δεύτερο γκολ. Με εξουδετερωμένο τον Καϊκέ, ο Αργεντινός, έκανε το σουτ, όμως ο Γαβριήλ απομάκρυνε προ της τελικής γραμμής.

Τελικά ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Μπεν Σαχάρ.

Ο Κλωναρίδης ήταν αυτός που πήρε την μπάλα εντός περιοχής και έδωσε ασίστ στον επιθετικό των γαλαζοκιτρίνων, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 2-0.

Οι ενδεκάδες:

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Αποστολάκης, Ζόρζε, Εφραίμ, Νούχιου, Ντε Βινσέντι, Ανουάρ, Ζαχίντ, Κλωναρίδης, Μερκής, Γουίλερ

Ερμής: Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα, Ρουσιάς, Κύπρου, Ντίας, Φόλπρεχτ, Χολτ, Κυριακίδης, Γεωργίου

Δωρεάν σε ανοικτή ζώνη ο τελικός πρωταθλήματος στο ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ
Αίμα και άμμος στο ΓΣΠ για το πρωτάθλημα που ισοδυναμεί με τριπλή ευκαιρία για ομίλους
Αρνητική πρωτιά για Πάφο και Άρη για τη χρησιμοποίηση του ντόπιου ποδοσφαιριστή
Ρίχνει το μπαλάκι πίσω στην Αστυνομία ο ΑΠΟΕΛ και αφήνει αιχμές κατά της ΑΕΚ
Άκυρο Αστυνομίας στα αιτήματα ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ για παραχώρηση της Βόρειας
Στην τελική ευθεία η προετοιμασία της Εθνικής Παίδων ενόψει EURO U-17
«Δεν θα έλεγα ότι υποστηρίζουμε την Ομόνοια στον απόλυτο βαθμό, αλλά θέλουμε να πάρει το κύπελλο»
Αποθεώνουν Βιτάλ στη Σκωτία-«Είναι αυτό που χρειάζεται η Ρέιντζερς»