ΒΙΝΤΕΟ: Το μαγικό ραβδί του Πουρσαϊτίδη έφερε επιτέλους νίκη στον ΑΠΟΕΛ

Μετά από ενάμιση μήνα, ο ΑΠΟΕΛ γεύτηκε τη χαρά της νίκης, αφού επικράτησε του Ερμή με 3-0 στο στάδιο ΓΣΠ.

Για τους γαλαζοκίτρινους σκόραραν οι Εφραίμ και Μπεν Σαχάρ (δύο γκολ), οδηγώντας την ομάδα τους στη νίκη, στο ντεμπούτο του Σάββα Πουρσαϊτίδη στον πάγκο της ομάδας.

Με τη νίκη του, ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 19 βαθμούς και έφθασε στην 10η θέση, μόλις πέντε βαθμούς μακριά από την εξάδα.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και έχασε ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Ερμή, ο οποίος είχε δοκάρι με τον Ρουσιά.

Στο 27', ο Γιώργος Εφραίμ, πήρε την μπάλα από τον Νούχιου και με ένα φοβερό σουτ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Καϊκέ για το 1-0.

Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πιέζει τον Ερμή και έψαξε δεύτερο γκολ για να καθαρίσει τον αγώνα. Στην κορυφαία του ευκαιρία, ο Καϊκέ απέτρεψε το γκολ σε τετ α τετ με τον Κλωναρίδη, ενώ είπε όχι και στον Εφραίμ, στην ίδια φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έχασε τεράστια ευκαιρία στο 52' με τον Ντε Βινσέντι, για να πετύχει δεύτερο γκολ. Με εξουδετερωμένο τον Καϊκέ, ο Αργεντινός, έκανε το σουτ, όμως ο Γαβριήλ απομάκρυνε προ της τελικής γραμμής.

Τελικά ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Μπεν Σαχάρ.

Ο Κλωναρίδης ήταν αυτός που πήρε την μπάλα εντός περιοχής και έδωσε ασίστ στον επιθετικό των γαλαζοκιτρίνων, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 2-0.
Στο 91ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μπεν Σαχάρ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, σκοράροντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο για την ομάδα του.

Ο Σαχάρ πήρε την πάσα και βρέθηκε απέναντι στον Καϊκέ, τον οποίο πλάσαρε ιδανικά για το τελικό 3-0.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Αποστολάκης, Ζορζ, Μερκής, Γουίλερ, Εφραίμ (78′ Γαβριήλ), Ντε Βινσέντι (78′ Σατσιάς), Ανουάρ (85′ Λουντεμό), Ζαχίντ, Κλωναρίδης (78′ Εντονγκαλά), Νούχιου (61′ Μπεν Σαχάρ).

Ερμής: Καϊκέ, Δημητρίου, Χολτ, Ντίας, Γαβριήλ, Μέιρα, (74′ Κοβάσεβιτς) Κυριακίδης, Φόλμπρεχτ (85΄Καϊσερλίδης), Γεωργίου (65′ Αλαμπρίτης), Κύπρου (74′ Κύπρου), Ρουσιάς (74′ Παντελή).