Προβάδισμα τριών τερμάτων η Ανόρθωση στο Μακάρειο

Κρίσιμο παιχνίδι δίνουν Ολυμπιακός και Ανόρθωση στο Μακάρειο στάδιο για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τις δύο ομάδες να θέλουν διακαώς το τρίποντο.

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος προέρχεται από την βαριά ήττα από την Πάφο με 5-0, θέλει να βγάλει αντίδραση και να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα, ώστε να διατηρήσει επαφή με την πρώτη εξάδα.

Από την άλλη, η Κυρία θέλει να πετύχει για πρώτη φορά εκτός έδρας νίκη, μετά την 28 Οκτωβρίου και τον αγώνα απέναντι στον Εθνικό Άχνας, η οποία θα την φέρει στην Τρίτη θέση, ισόβαθμη με την Ομόνοια και τρεις βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Η Ανόρθωση επέβαλε από το πρώτο λεπτό το ρυθμό της στον αγώνα και μόλις στο ένατο λεπτό, άνοιξε το σκορ με τον Νίκο Καλτσά.

Ήταν η μπαλιά του Χουσμπάουερ από αριστέρα, με τη μπάλα να φθάνει στον Καλτσά, ο οποίος με βολε στην κίνηση έστειλε την μπάλα προς την εστία. Ο Καράδαης έκανε κακό υπολογισμό και η μπάλα κατέληξε στα δίκτυά του.

Στο 20ο λεπτό του αγώνα, η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι με τον Κβιλιτάια.

Ο επιθετικός της Ανόρθωσης ανατράπηκε εντός περιοχής σε μαρκάρισμα του Ανδρέου, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα.

Ο Κβιλιτάια ανέλαβε την εκτέλεση, νικώντας τον Καράδαη για το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προσπάθησε να μειώσει στο σκορ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως η Ανόρθωση ήταν αυτή που βρήκε για τρίτη φορά το δρόμο προς τα δίκτυα, στο 54ο λεπτό.

Ο Χουσμπάουερ ήταν αυτός που έδωσε πάσα στον Μίχα, ο οποίος γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, με τον Καλτσά εύκολα να γράφει το 0-3.

Οι ενδεκάδες:

Oλυμπιακός: Καράδαης, Ψάλτης, Μίλετιτς, Κα, Σαντάνα, Ζαχαρίου, Παχλιβάνης, Ανδρέου, Σωτηρίου, Νανίσιο, Βαν Κέσελ

Ανόρθωση: Λόρια, Ρισβάνης, Βργκοτς, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Νταουσβίλι, Κ.Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Μίχα, Καλτσάς, Κβιλιτάια

Ακύρωσε εισιτήρια του τελικού που αγοράστηκαν από άλλους οπαδούς η Πάφος
Ανακοίνωσε προπονητή η Ένωση Νέων Παραλιμνίου
Το πρόγραμμα των αγώνων της τελικής φάσης του EURO U-17
Πώς βλέπουν τον τελικό κυπέλλου Αναστασίου και Καρσέδο
Έτσι προσεγγίζουν οι αρχηγοί Ομόνοιας και Πάφου τον μεγάλο τελικό Κυπέλλου
Παραμένει στον Απόλλωνα ο Πέδρο Μάρκες
Αντίστροφη μέτρηση για τον τελικό κυπέλλου-Οι τοποθετήσεις Παπασταύρου και Ντουμπόφ
«Λέγονται και γράφονται πολλά για Κβιλιτάια, αλίμονο να δίναμε για έναν παίκτη 750,000 το χρόνο»
Απαντά στις αντιδράσεις για τα βραβεία ο ΠΑΣΠ-«Δεν είναι ο Σπύρος Νεοφυτίδης που επιλέγει τους κορυφαίους»