ΒΙΝΤΕΟ: «Κυρία» στο ραντεβού της, έβαψε μπλε το Βαρωσιώτικο ντέρμπι η Ανόρθωση

Ίδρωσε, αγχώθηκε, αλλά κατάφερε να πάρει ένα πολύτιμο τρίποντο στο βαρωσιώτικο ντέρμπι με αντίπαλο τη Νέα Σαλαμίνα η Ανόρθωση, με σκορ 2-0.

Σκόρερ για την Ανόρθωση ο Γκιόργκι Κβιλιτάια, από το σημείο του πέναλτι στο 32ο λεπτό και ο Γκαλίτσιος στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης. Με τη νίκη της, η Ανόρθωση ανέβηκε στην τρίτη θέση, έχοντας 39 βαθμούς, ένα πίσω από Ομόνοια και Απόλλωνα.

Δυνατά άρχισαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, με δυνατές μονομαχίες και την Ανόρθωση να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Αμπαρτζουμιάν, ο οποίος έκανε σουτ εντός περιοχής, ωστόσο ο Βεσελόφσκι απέκρουσε την μπάλα.

Στο 32ο λεπτό του αγώνα η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του Καμισοκό, μετά από κεφαλιά του Βργκοτς.

Ο Γιώργος Νικολάου έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα, με τον Γκιόργκι Κβιλιτάια να νικά τον Βεσελόφσκι για το 1-0.

Μετά το γκολ της Ανόρθωσης η Νέα Σαλαμίνα ανέβασε στροφές και κατάφερε να σκοράρει στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ντανίλο, όμως το γκολ ακυρώθηκε δικαίως ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ανόρθωση έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει δεύτερο γκολ, όμως ο Βεσελόφσκι δήλωσε παρών, αποκρούοντας τα σουτ των Κβιλιτάια και Καλτσά.

Τελικά η Ανόρθωση βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα για δεύτερη φορά, με τον Γκαλίτσιο, ο οποίος μετά από κόρνερ του Χριστοφή, βρέθηκε αφύλαχτος στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Βεσελόφσκι.

Ανόρθωση: Λόρια, Κ. Αρτυματάς, Ρισβάνης, Βργκοτς, Καλτσάς (84′ Χριστοφή), Κορέια, Νταουσβίλι, Αμπαρτζουμιάν (59′ Μπουσουλάτζιτς), Χουσμπάουερ (66′ Ελουντού), Μίχα (66′ Γκαλίτσιος), Κβιλιτάια (84′ Μανιάς).

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου (78′ Παύλου), Χριστοφόρου, Καμισoκό, Νικολάου (46′ Σανκό), Τσουκαλάς (66′ Βάγκνερ), Μουστιβάρ Οσέι, Κονφέ, Νουβεντρού (46′ Βαρέλα), Ντανίλο.

ΒΙΝΤΕΟ: Το πέναλτι που κέρδισε η Ανόρθωση και το χτύπημα του Κβιλιτάια

ΒΙΝΤΕΟ: Το πέναλτι που ζήτησε η Ανόρθωση και το «όχι» του VAR

Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ