Έπεσε σε... φτεροπόδαρη παγίδα η ΑΕΛ

Μπλόκο στην ΑΕΛ έστησε ο Ερμής, με τις δυο ομάδες να εξέρχονται ισόπαλες 2-2 για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA.

Μπορεί η ομάδα της Λεμεσού να πήρε κεφάλι στο σκορ, αλλά οι φτεροπόδαροι έφθασαν στην ολική ανατροπή με τα δυο γκολ του Ρουσιά. Στη συνέχεια η ΑΕΛ κατάφερε να απαντήσει με τον Μηνά Αντωνίου, διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα, με τις δυο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.

Ο Ερμής ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και πίεσε για να πετύχει κάποιο γκολ, όμως ο Βοζίνια όποτε χρειάστηκε δήλωσε παρών.

Τελικά, η ΑΕΛ, κόντρα στη ροή του αγώνα, χτύπησε με δράστη τον Μαέ στο 35' και άνοιξε το σκορ.

Ο Τόρες έκανε ατομική ενέργεια από δεξιά και έστειλε μπαλιά… λουκούμι στον Μαέ, ο οποίος με προβολή έγραψε το 0-1.

Οι παίκτες της ΑΕΛ πανηγύρισαν έξαλλα το γκολ, καθώς έγιναν ένα κουβάρι.

Ο Ερμής συνέχισε να είναι καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε δύο γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών φέρνοντας τούμπα το παιχνίδι.

Στο 53ο λεπτό του αγώνα ο Φάλπορτ ήταν αυτός που πέρασε την μπαλιά από δεξιά, με τον Ρουσιά να βρίσκεται στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενουμένων και με κεφαλιά να γράφει το 1-1.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ: ΒΙΝΤΕΟ: Η μπαλιά... λουκούμι του Τόρες και το κέρασμα του Μαέ στον Ερμή

Ο Κύπριος επιθετικός, έβγαλε την επικαλαμίδα μπροστά στην κάμερα, αφιερώνοντας το γκολ στην οικογένειά του.

Στο 58' ο Μέιρα έκανε την μπαλιά από αριστερά και ο Ρουσιάς βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, όπου με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 2-1.

Δέκα λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ απάντησε με τον Μηνά Αντωνίου, ο οποίος πήρε πάσα μέσα στην περιοχή και κεραυνοβόλησε τον Φοιρινίδη για το 2-2.

Οι ενδεκάδες:

Ερμής: Φοιρινίδης, Καραγκούνης, Χολτ, Κυριακίδης, Δημητρίου, Μέιρα, Φόλμπρεχτ,  Σιντιμπέ, Κοβάσεβιτς, Ρουσιάς, Βάλπορτ.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου, Τεϊσέιρα, Κέρκεζ, Σάντος, Ζντραφκόφσκι, Αντάμοβιτς, Ντανίλο, Άντονι Γεωργίου, Τόρες, Εμαέ.

Σα Πίντο: Είμαι ήσυχος, ευγενικός αλλά δεν πρέπει να μου φερθείς άσχημα, όπως έγινε με την Ανόρθωση