ΒΙΝΤΕΟ: Το έκανε ροντέο, αλλά γλύτωσε το κάζο η Ανόρθωση

Δύσκολη νίκη με σκορ 2-1, πέτυχε στο Αντώνης Παπαδόπουλος η Ανόρθωση, απέναντι στην Καρμιώτισσα, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι κυανόλευκοι, που ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, άνοιξαν το σκορ στο 6ο λεπτό, με τον πρώτο τους σκόρερ Γκιόργκι Κβιλιτάια.

Ο αμυντικός της Καρμιώτισσας, Πέρετζ, προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακά του, όμως το γύρισμα δεν ήταν πολύ καλό, με αποτέλεσμα ο Κβιλιτάια να μπει στην περιοχή και με εύστοχο πλασέ να ανοίξει το σκορ.

Στο 28', o Νταουσβίλι έδωσε την πάσα στον Καλτσά, ο οποίος με ιδανικό πλασέ έκανε το 2-0 για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ανόρθωση δημιούργησε πάμπολλες ευκαιρίες για να σκοράρει και άλλα γκολ, όμως ένα μαρκάρισμα του Γκαλίτσιου πάνω στον Χατζηβασίλη μέσα στην περιοχή στο 80ο λεπτό, έστησε την Καρμιώτισσα στα έντεκα βήματα.

Ο Σάσι ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Λόρια για το 2-1.

Το σκορ έμεινε μέχρι το τέλος και η Ανόρθωση πανηγύρισε τη νίκη.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Ανόρθωση: Λόρια, Κ. Αρτυματάς (46′ Γκαλίτσιος), Ρισβάνης, Βργκοτς, Νταουσβίλι, Κορέια, Μπουσούλατζιτς, Χούσμπαουερ (46′ Ελουντού), Μίχα (67′ Μαργκάσα), Καλτσάς (67′ Χριστοφή), Κβιλιτάια (78′ Μανιάς).

Καρμιώτισσα: Τούμπας, Ευσταθίου, Σάββα, Χριστοφή, Πέρεζ, Χρίστου (66′ Ντουάρτε), Νεοφύτου, Ρέινολντς (66′ Μπουμπακαρί), Μπαργκάν (80′ Παχίπης), Χατζηβασίλης, Ι.Σάσι.

Λύση συνεργασίας Ανόρθωσης με Thioune-Χάρισε μέρος των δεδουλευμένων του
Ανακοίνωσε εισιτήρια για τους δυο τελευταίους αγώνες η Ανόρθωση-«Αυτά τα sold out… θα είναι μόνο για μας»
Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές στα ντέρμπι των πλέι οφ και τα παιχνίδια του δεύτερού ομίλου
Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Ψάχνει νίκη Ευρώπης η Ομόνοια, παίζει τα ρέστα του ο Άρης